| anonim_4396 a întrebat:

Pentru o operație la picior (deget) te dezbracă de tot?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Trebuie sa mergi sa-ti dea un tratament cu antibiotic local sau general (crema sau pastila) si doar dupa ce termini o saptamana de tratament cu antibioticul prescris de medic o sa te si opereze. Pana atunci nu, pentru ca pe tesut inflamat si cu infectie nu prinde anestezia, si nu te opereaza nimeni pe viu.

15 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Probabil ca nu, insa e posibil.

Răspuns utilizator avertizat
| CuriousStuff a răspuns (pentru Weitzer):

Doar medicul care te opereaza stie ce vrea sa faca. In general in operatii mai mari pacientul se dezbraca de tot, insa aici nu e cazul, e posibil sa te lase imbracat/a, de sonda urinara nu e nevoie in cazul tau, insa nu stii niciodata.

Răspuns utilizator avertizat
| CuriousStuff a răspuns (pentru Weitzer):

O sa-ti scoata unghia in anestezie locala. Nu te dezbraca nimeni pentru asta.
Pentru o unghie incarnata e de un 2, pentru o operatie e de un 0.1

Răspuns utilizator avertizat
| CuriousStuff a răspuns (pentru Weitzer):

Si ai fost la medic prima data ca sa vada ce e acolo? Nu ti-a dat prima data tratament cu antibiotice si sa te recheme dupa ce termini tratamentul? Nu o sa-ti scoata unghia daca iese puroi si e inflamat.

Răspuns utilizator avertizat
| CuriousStuff a răspuns (pentru Weitzer):

E din cauza infectiei/inflamatiei de acolo. E normal sa doara.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Weitzer):

Trebuie sa mergi sa-ti dea un tratament cu antibiotic local sau general (crema sau pastila) si doar dupa ce termini o saptamana de tratament cu antibioticul prescris de medic o sa te si opereze. Pana atunci nu, pentru ca pe tesut inflamat si cu infectie nu prinde anestezia, si nu te opereaza nimeni pe viu.

| asuari a răspuns:

Cu siguranță nu - dacă operația este doar în zona degetului și nu are legătură și cu altă zonă.

Răspuns utilizator avertizat
| asuari a răspuns (pentru Weitzer):

Aveai doar 4 ani. Acum ești cu mult mai mare și nu cred că te vor dezbrăca. Doctorul care o să te opereze știe sigur. Dar nu cred că este cazul să te dezbrace dacă este doar la deget.

| Dropsimus a răspuns:

Nu