| enverhoxha a întrebat:

Periodic mi se exfoliaza pielea de la baza ungiilor degetelor mijlociu si inelar, cu formarea unei mici rani de 2-3 mm. Trece, dar nu stiu ce inseamna. E un simptom?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| micutadhampir a răspuns:

Lipsa de vitamina A. Exista o crema cu vitamina A, intreaba la farmacie. Dar s-ar putea sa ai lipsa de mai multe vitamine si calciu, asa ca fa o vizita la medic.

| Bee_6391 a răspuns:

Ai lipsa mare de calciu.Consuma calciu cu D3 orice forma vrei tu(comprimate sau plicuri efervescente) timp de 3 luni consecutiv. si o crema cicatrizanta de maini.

| AlAndalus a răspuns:

Pateam si eu asta, iar cand am fost la doctor mi-a spus ca am lipsa de calciu.Mi-a recomandat sa iau calciu(la pliculet sub forma de praf-1 leu plicul),sa consum mai multe lactate (lapte, branza, iaurturi) de asemenea si oua.Plus ca daca nu prea stai la soare ar trebui s-o faci deoarece calciul are nevoie de vitamina D pentru a se fixa in oase, iar pe aceasta o poti lua din razele soarelui.Succes!