| MustarIute a întrebat:

Persoanele care sunt dependente de energizante (monster, hell), de fapt de ce sunt dependente? Cofeina sau altele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Zaharul din ele, asta da dependenta.
Zeci de grame de zahar care excita creierul!

| Freya1 a răspuns:

La "droguri" slabe e doar obisnuinta si efectul placebo.
Poti sa te lasi oricand de el daca vrei sa conștientizezi ca nu te ajuta, ba din contra.
Eu am facut asa cu cafeaua, nu mai beau de 3 ani si nu am murit.

| Brizbriz a răspuns:

Cofeina si taurina (chestii care te trezesc)
zahar pot sa traga pe nas si din alte bauturi dulci

| Vântulalb a răspuns:

Chimicalele din ele.
Citisem undeva ca se baga nu mai tin minte ce in salamuri, ca sa te faca sa mananci tot mai mult. Evident, pentru cresterea vanzarilor, nu ca sa-ti potoleasca foamea.

| MrAM a răspuns:

Zaharul din ele