| Andreigaw a întrebat:

Pete rosii sub piele pe talpi si pe palme:
Am o surioara in varsta de 6 ani. De 3 zile are episoade de febra cu frisoane (38, 5-39). In aceste zile i-au aparut mici pete rosii pe picioare, talpi si palme. Ce poate fi? Cel mai bun raspuns primeste funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| iulian1302 a răspuns:

Ceea ce ai descris mai sus sunt semnele unei intoxicatii alimentare probabil, care se manifesta prin crize febrile care sunt destul de mari in cazul surioarei tale si care trebuie tratate cu antipiretice; un alt simptom al toxiinfectiei sunt acele pete rosii subcutanate(sub piele) care indica cel mai probabil o alergie care la fel trebuie si ea tratata cu antialergice. Recomandarea mea este sa mergeti cu surioara ta la un medic pentru consult de specialitate pentru ca toxiinfectiile se pot agrava. Un prim remediu pentru aceasta afectiune este un regim alimentar pe o perioada de timp.