| aBunnyMind a întrebat:

Pilulele gen Memoplus dau rezultate sau sunt cu efect placebo?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Industria farmaceutică este armaghedonul sănătății umane, ai înțeles!
Pa, pa.

| Delicacy a răspuns:

Da,dau rezultate.Şi eu am luat mai de mult şi m-a ajutat.Dar nu trebuie să-ţi faci o obişnuinţă din asta, ia pentru o perioadă scurtă de timp şi apoi lasă creierul să-şi facă treaba.

| Empathizer a răspuns:

Depinde ce rezultate astepti. Pilulele actioneaza prin dilatatie vasculara cerebrala, crescand irigarea cu sange a creierului, si prin actiune directa asupra celulelor nervoase, favorizand hranirea si functionarea acestora.
Efectul asupra functiilor cognitive este cu atat mai vizibil cu cat persoana in cauza isi foloseste mai mult creierul pentru a gandi. Adica nu e suficient sa iei pastile ca sa ai succes la examene, mai trebuie sa si inveti. Dar pastilele te ajuta sa inveti mai cu spor.

| deeadeea111 a răspuns:

Tata a luat pastile de-alea acum cativa si i-au facut numai rau, oricum eu m-as teme sa le folosesc

| Empathizer a răspuns (pentru deeadeea111):

Toate medicamentele au si contraindicatii. Memoplus nu face exceptie, are si el contraindicatiile lui. De aceea trebuie citit cu atentie prospectul inainte de a lua orice medicament. Si, in principiu, nu ar trebui luat niciun medicament fara recomandarea unui medic.