| kalasnikov a întrebat:

Poate fi diabetul de tip 2 de vina pentru un atac cerebral?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e unul dintre principalii factori de risc. Diabetul da hipertensiune, ateroscleroza accentuata, fragilitate vasculara, hipercoagulabilitate sanguina. Fiecare dintre acesti factori creste riscul de accident vascular.

1 răspuns:
| gabriellas a răspuns:

Probabil ca da. Din cate stiu afecteaza circulatia. In literatura de specialitate se vorbeste de piciorul diabeticului. Cred ca trebuie vazut un specialist, tinut un regim de viata strict si continuat cu tratamente naturiste (de ex am auzit ca ceaiul de afine este indicat diabeticilor).