| bzbzbz a întrebat:

Poate sa imi recomande cineva creme hidratante pentru pielea afectata de eczeme(este foarte foarte aspra si crepata imi da si sangele cateodata de la tratamentele puternice)? nu nivea si alte prostii, va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Creme foarte bune gasesti in farmaciile care se ocupa cu "derma" de exemplu sensiblu, donna etc in schimb preturile sunt pe masura, pe o crema frantuzeasca de la avene am dat 57 de lei si avea doar 30 ml dar vreau sa spun ca se cunostea ca era calitate. Ce iti pot recomanda si am incercat personal este crema hidratanta de la Bioderma are 200 de ml si costa in jur de 70 de lei, in schimb nu contine substante gen parafeni etc stiu ca e recomandata si pentru. bebelusi si nu te uita la pret de obicei un pret mic nu arata ceva de calitate + ca 200 ml iti vor ajunge o perioada foarte mare de timp (luni de zile!); daca zici ca ai eczeme banuiesc ca urmezi tratament de la dermatolog!?

| sMecki1000 a răspuns:

Cel mai bine, iti recomand Crema de Galbenele. O poti lua si de la farmacie. Si eu am avut la fel, m-am dat seara, iar dimineata urmatoare mi-a trecut si aveam pielea fina.

| bzbzbz explică:

Da urmez tratament dupa tratament de foarte multi ani, crema de galbenele nu mai functioneaza, obisnuiam sa ma dau seara cu foarte multa crema si imi puneam manusi pana dimineata, dar acum nu prea isi mai face efectul... de asemenea am folosit multe unguente naturale cicatrizante dar nu prea ma mai ajuta. am cumparat si o crema de la ivaterm cu vreo 50 de lei si este oribila straight face nu face nimic si lasa pielea foarte lipicioasa... toate tratamentele mi-au distrus complet pielea