| Andreea_8713 a întrebat:

Port ochelari de vedere de aproximativ 6-7 ani. Am miopie si am dioptriile de -5 si jumatate la ambii ochi. Mai am putin de asteptat pana cand ma pot opera sa scap odata de ochelari, dar m-am gandit sa imi fac lentile de contact si sa le port doar ocazional, cand ies in oras, la o petrecere etc., in zilele cand stau pe acasa sau merg la scoala sa port ochelarii. Parintii mei sunt impotriva deciziei mele, cel putin tatal meu, dar am zis ca vreau sa incerc. M-am interesat si la doctor si mi s-a spus ca daca respect regulile de igiena, nu voi avea probleme. Nu stiu ce sa mai cred, cad dintr-o extrema in alta, o persoana ma sfatuieste sa le iau linistita, alta sa imi vad de treaba mea.Chiar nu vreau sa regret ca fac acest lucru si de aceea prefer sa ma interesez si sa vorbesc cu cat mai multe persoane care au folosit, si sa aflu rezultatele pe care le-au avut. Acum, intrebarea mea este: sunt persoane pe aici care au folosit lentile de contact, respectand reguli de igiena, timp de purtare dar s-au ales cu fel de fel de infectii? Credeti ca voi face o greseala facand acest pas? V-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta ^^

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu am folosit niciodata, dar nu vad nici un motiv sa nu porti lentile de contact daca maturizarea globului ocular s-a produs (adica daca ai macar 19 ani). Daca nu ai varsta asta, lentilele de contact ar putea fi mult prea scumpe (trebuie sa faci consultatie in vederea schimbarii lor la 3-4 luni, fiindca globul ocular creste).

NOname
| NOname a răspuns:

Eu am folosit lentile de contact (nu erau de vedere) acum cativa ani si pot sa spun, ca n-am avut nici un fel de probleme. Deci, daca vei respecta regulile de igiena, nu vad de ce nu le-ai purta ocazional.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ai avea nimic de pierdut daca le-ai purta ocazional.
Iar cat despre igiena acestora nu te ingrijora prea tare...
Exista lentile de contact de unica folosinta [vreo 90 intr-un pachet din ce am vazut intr-o oferta mai veche]
Exista si lentile de contatct care se pot purta 1 luna sau 3 luni...
Eu unul as prefera de unica folosinta s-au cele pentru o luna, sunt mai sigure.Numai bine!

| RodicaBinar a răspuns:

Igiena, hidratarea (pentru cele care nu au un procent mare de apă în compoziţie) cu picături şi să nu le porţi după termenul de expirare, cam acestea trebuie respectate. Şi, bineînţeles, după tipul lor: cele zilnice trebuie scoase noaptea, iar pe cele de zi şi noapte trebuie să le schimb cam după o lună. În rest, nu ai de ce să ai probleme happy