| Rockzstar a întrebat:

Pot lua furazolidon dacă am antibiotic augumentin? Pot lua sau nu?happy Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Conform prospectului lui Furazolidon:
"Folosirea altor medicamente

Va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati sau ati luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fara prescriptie medicala. Nu utilizati Furazolidon Terapia concomitent cu:

unele medicamente denumite inhibitori de monoaminooxidaza (IMAO);
simpatomimetice cu actiune directa sau indirecta (cum sunt amfetamine, efedrina, fenilefrina);
antidepresive triciclice sau neuroleptice;
saruri de bismut sau medicamente cu actiune antihistaminica."

Și cel al lui Augmentin:
"Utilizarea altor medicamente

Va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati sau ati luat recent orice alte medicamente. Acestea includ medicamente eliberate fara prescriptie medicala sau medicamente din plante.

In cazul in care luati alopurinol (utilizat pentru guta), concomitent cu Augmentin, va creste probabilitatea de a avea o reactie alergica pe piele.

In cazul in care luati probenecid (utilizat pentru guta), medicul dumneavoastra poate decide ajustarea dozei dumneavoastra de Augmentin.

Daca se iau, concomitent cu Augmentin, medicamente care impiedica formarea de cheaguri de sange (cum ar fi warfarina), atunci vor fi necesare analize de sange suplimentare.

Augmentin poate afecta modul in care functioneaza metotrexatul (un medicament utilizat pentru a trata cancerul sau afectiunile reumatice)."

Concluzia este că poți lua, însă ar fi de preferat sa nu le iei pe amândouă o data, ia-le la 2-3 ore diferența totuși.
Sănătate!

2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Da! Dar la un interval de timp între ele!

| AdrianFoanga a răspuns:

Sigur ca poti.