| Nume6 a întrebat:

Enhancin antibiotic e înlocuitor la Augumentin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Ambele contin 875mg de amoxicilina si 125mg de acid clavulanic, deci sunt fix acelasi lucru sub o alta denumire.

| Nume6 explică (pentru Floridori):

Dar de ce ar fi pe piata 2 medicamente identice cu denumiri diferite?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nume6):

Ai auzit vreodata de paracetamol? mergi la farmacie si o sa gasesti 100 de denumiri si aceleasi ingrediente.

| Floridori a răspuns (pentru Nume6):

Din acelasi motiv pentru care exista si alte medicamente (nu numai acestea) identice ca si compozitie, dar cu nume diferite si pentru aceleasi motive pentru care exista si alte produse, din alte industrii in aceeasi situatie.
Depinde de tara producatoare, de faptul ca unele denumiri sunt marci inregistrare, alte medicamente sunt generice, marketing si asa mai departe.
Ca idee, Enhancin este produs in Romania de catre TERAPIA S.A., iar Augmentin este produs in Marea Britanie de catre GlaxoSmithKline.

Au acelasi continut, fac fix acelasi lucru, au nume diferite din motive lesne de inteles, dar medicamentul romanesc va avea un pret usor mai accesibil decat cel importat.

Dar daca tu crezi ca eu am spus prostii cand am raspuns ca aceste doua medicamente au acelasi continut, banuiesc ca poti sa gasesti pe internet aceasta informatie, sau daca nu, mai asteapta si alte raspunsuri.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Nume6):

Producatori diferiti si nu au dreptul sa foloseasca acelasi nume fara acordul celuilalt

stiu ca numele "aspirina" a fost luat cu japca de americani la sfarsitul lui ww2 si apoi a fost recumparat inapoi brand name-ul cu 2miliarde de $

| gigite a răspuns (pentru Nume6):

Dupa 10 ani, e legal si am inteles ca si eu sau tu poti produce aspirina, dar nu ai voie sa o denumesti aspirina ci "flosoarina ", asa se explica, ca sunt medicamente cu aceleasi substante/componrente...