| K1gabi a întrebat:

Pot merge in aceeasi luna la consultatie, la acceasi specialitate, la 2 medici diferiti folosind bilete de trimitere?
Vreau sa merg la 2 consulturi la ORL in 2 spitale diferite astfel:
- la primul consult ORL doresc sa merg cu bilet de trimitere de la medicul de familie;
- tinand cont ca intr o luna medicul de familie poate da doar o trimitere / specialitate vreau sa merg la un consult la alta specialitate (ex neurologie) si acel medic specialist sa imi dea o alta trimitere la ORL.
Este vreo problema? Sistemul permite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La unul poti merge cu trimiterea de la medicul de familie, la celalalt poti merge in regim propriu contra-cost
Poti merge la cati medici vrei contra-cost

| Violleta2022 a răspuns:

Poti merge la cati medici specialisti vrei tu, dar platind consultatia la fiecare, fiindca trimitere este doar pentru 1 singur medic si este oprita la acel medic.

| relian a răspuns:

Poti merge si la 3 medici de aceiasi specialitate. Vad uni nu au auzit de a doua sau treia opinie
Poate doctoru X nu-i bun, nu se pricepe, nu te trateaza asa cum ar trebui, ori poate nu esti lamurit si vrei si o alta opinie
Asigurarea plateste si a doua opinie.
Ce faci daca mergi la un specialist iti face ceva buleala? Stai asa ca gata ai fost deja la specialistu resoectiv? Nici pomeneala, te duci la altul sa repare greseala primului.

Eu am fost intr-o luna la 3 doctori diferiti de aceiasi specialitate iar asigurarea nu a zis nu.
Violeto asa e acolo la tine in Australia?

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca e cu decontare de la casa de sanatate, cu siguranta vei fi obligat sa mergi la un SINGUR medic folosind acelasi bilet. Daca mergi la o clinica sau spital si platesti consultatia, nici nu ai nevoie de bilet de trimitere, doar te programezi si atat