| jaka000 a întrebat:

Pot practica sport daca am distonie la inima?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Si cei care au probleme cardiatice pot face sport, dar cu precautiile de rigoare.
Intai trebuie discutat cu medicul cardiolog si cu medicul sportiv, pe urma cu antrenorul.
Nu este indicat sa faci eforturi mari, bruste, dar miscari uniforme nu prea obositoare se pot face si uneori chiar sunt indicate (de exemplu plimbatul cu bicicleta), astfel chiar intarandu-se organismul (inclusiv inima).

In toate cazurile este indicat sa supraveghezi pulsul si tensiunea arteriana.