| Surpriseless a întrebat:

Pot sa am probleme cu inima,sau cu nervii,pe termen lung, daca beau multe cafele/energizante zilnic?
Demult obisnuiam sa consum 5 cafele(ness) + 1; 2 energizante pe zi. (pliculete simple, sau 3 in 1)
Acum am redus cantitatea la 2-3 cafele pe zi + maxim 1 energizant (0.25) in afara de astea apa beau rar, in schimb beau numai cola ~0, 5 - 1 L~ pe zi,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Da, se poate.
Incearca si forteaza-te sa bei si apa pe langa restul lichidelor pe care le ingeri. Si mai redu si consumul de cola. Pentru ca pe langa cofeina mai are si o gramada de zahar, si 1l de cola nu e mult, dar in fiecare zi pe termen lung ai putea sa te trezesti cu diabet si alte probleme (de stomac si nu numai).

2 răspunsuri:
| nugasescusernameliber a răspuns:

Fa-ti un EKG si niste analize la sange sa vezi cum stai...si-ti vor raspunde rezultatele la intrebare.
In ritmul asta nu ai nevoie de un "termen lung", cu siguranta efectele sunt deja, acum depinde de organismul tau cat mai poate lupta.

| Surpriseless explică:

Am facut ekg, si test de glucemie, la locul de munca de mai multe ori, toate au iesit OK, PERFECT SANATOS.
Imi plac si dulciurile, mananc ciocolata (zilnic) nu am probleme cu greutatea,
am un loc de munca carte necesita energie