| Stefan2K20 a întrebat:

Pana la urma cofeina are efecte sau nu, adica iti da energie? Eu cel putin nu simt nimic indiferent de cantitatea de cafea, adica am 14 ani si am baut si cate o sticla de 2l de coca cola si 4 cafele toate intr-un interval scurt de timp si n-am avut nimic, nici insomnii si nici stari de energie, mentionez ca am facut de test, nu consum atat de multa cofeina zilnic, beau maxim 2 cani de cafea in mod normal

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Dacă nu mai simți efectele cofeinei înseamnă că ai dezvoltat deja toleranță. Ca orice drog, cofeina poate duce la dezvoltarea toleranței, adică trebuie să bei tot mai multă cafea pentru a-i simți efectele. Oricum efectul cafeinei este relativ slab, aceasta se manifestă doar printr-o abilitate de a te concentra mai bună și îți ascuțește foarte puțin simțurile, adică devi puțin mai alert. Ca băutor de cafea pot să îți spun că are efecte însă sunt foarte greu de sesizat, sunt aproape nule.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Are efecte. O să le simți mai tărziu cînd, o să faci Alzheimer și nu o să știi de ce.

| KarinaLee6 a răspuns (pentru sadrian46):

De fapt, niște studii arată că [,] consumul de cafea ar putea reduce riscul de a face Alzheimer sau Parkinson, nu să-l crească.

https://www.google.com/......23019.html

https://www.google.com/......05249.html

https://www.google.com/......te-1028347

| sadrian46 a răspuns (pentru KarinaLee6):

De fapt, acest tip de studii, sunt menite uneori să facă reclamă și să încurajeze consumul de cafea.

| KarinaLee6 a răspuns (pentru sadrian46):

Eu nu am găsit niciun articol în care să se zică că [,] cafeaua crește riscul de Alzheimer, deci presupun că studiile nu au fost menite să facă reclamă.

| sadrian46 a răspuns (pentru KarinaLee6):

Presupui.

| Mosotti a răspuns:

Pai la unii da, la altii nu da enrgie, depinde de om. Daca ai facut un test e ok, dar sa nu te mai joci ca nu se stie ce se intampla, si daca nu se intampla nimic de 3 ori, nu stim daca apoi nu poate incepe inima sa bata mai rau, sa urce tensiunea, sa ai probleme.

Bea alea 2 cani care le bei si aia este, daca tot vrei sa le bei.

| mariusdaniel112 a răspuns:

Pentru un adult este doza periculoasa ce ai baut tu. Cei 2 l de cola contin foarte mult zahar, nu este bun. Cafeaua in exces creste tensiunea arteriala, accelereaza bataile inimii. Corpul tau tanar si in perfecta stare de functionare, a eliminat destul de rapid zaharul si cafeaua dar daca vei face asta des, o sa dezvolti probleme de sanatate.