| king5151 a întrebat:

Pot sa am Tbc transmis de la un coleg de clasa daca eu nu am simptome? Trebuie sa fac un control si imi este putin frica de rezultathee hee

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| BabaOarba a răspuns:

Testul trebuie facut obligatoriu, TBC este una dintre bolile care se raporteaza la DSP si implica testarea contactilor.

Insa sunt slabe sanse sa iei ceva. TBC este o boala care se ia greu, trebuie sa ai probleme serioase cu sistemul imunitar ca sa o contactezi. Un om sanatos si care nu face excese in mod normal nu se imbolnaveste.

Eu am avut odata o colega de birou care s-a imbolnavit de TBC, nu s-a dus la medic (a crezut ca are o gripa), a tusit o luna de zile in birou pana cand s-a simtit indeajuns de rau incat sa mearga la consult si sa o diagnosticheze. Toti colegii am fost obligati sa ne testam, dar nimeni altcineva nu s-a imbolnavit, desi am petrecut atata timp langa ea in spatiu deschis.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Parca am mai discutat (degeaba desigur, reacția ta = ZERO)

https://www.tpu.ro/......imtpome-e/

| mihai69 a răspuns:

Teoretic, da.
Evident că trebuie să îți faci analizele, dar nu trebuie să te temi de rezultate; există tratament pentru cazul cel mai defavorabil.
Și cu cât îl iei mai din timp, cu atât e mai ușor dar și eficient.

| Freya1 a răspuns:

Si daca nu sti rezultatul nu mai ai boala?
Trebuie sa faci testul normal, ca sa stii in caz de..sa te tratezi la timp.