| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa iau kenotal daca am luat și Nurofen forte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai o pastila Nurofen ajunge.

Sau incearca:
- Apa cu sare- Se clateste gura cu apa calda si o lingura de sare pentru curatarea cavitatii bucale.
- Cuisoare- Se mesteca 2-3 cuisoare sau se tamponeaza zona afectata cu ulei de cuisoare, acesta avand proprietati antibacteriene si usor anestezice (ex. Fares ulei cuisoare).
- Menta- Se consuma sub forma de frunze care se mesteca sau de ceai pentru a clati gura dupa ce se infuzeaza menta intr-o ceasca fierbinte de apa circa 20 de minute.
- Apa de gura- Se clateste gura cu apa de gura cu alcool in special in zona afectata, acesta avand rol antiseptic, antibacterian si usor anestezic. Atentie! Nu este recomandata aplicarea directa de alcool local pe zona afectata deoarece poate acesta produce arsuri in cavitatea bucala (ex. apa de gura Listerine).
- Comprese reci- Se aplica comprese cu apa rece care se tin direct pe fata in zona afectata timp de 15-20 de minute. Atentie! Nu se recomanda utilizarea directa a cuburilor de gheata.

Sursa:https://www.sensiblu.com/......-a-durerii

Ah, imi pare rau pentru tine, stiu ca doare foarte tare si probabil este ingrozitor. Daca ai niste sare sa pui intr-un saculet (sau o soseta), il incalzesti si il pui pe partea aia si stai linistit. Asta ar trebui sa ajute de moment, pana mergi la stomatolog/ORL.

19 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pe pagina oficiala de Nurofen zice sa nu iei Nurofen cu alte antiinflamatoare.
"Se poate administra Nurofen împreună cu alte antiinflamatoare?
Nu trebuie să luați mai multe AINS concomitent (spre exemplu ibuprofen și naproxen) întrucât va crește riscul de efecte secundare."

Dar de putut poti, insa de ce ai face asta? thinking

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Mă doare rău măseaua și urechea

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Ajunge pe naiba că am luat și nu mai pot de durere. durerea până în zona ochilor îmi ajunge și urechea mă doare de mor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Încearcă niște vată cu spirt în ureche... temporar, calmează durerea. sad

| DoarBogdan a răspuns (pentru DoarBogdan):

Cum mai este? big grin

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

O zis că trebuie să o scot, e măseaua de minte. nu mă mai doare, marți trebuie sa o scot, până atunci ma anesteziat sa nu mă mai doară. din păcate nu o sa pot face un un implant că jos nu am masea. da e ok, pot face la celalalte. credeam că mă va costa 2000 de Ron o masea da se pune cu 100 respectiv 200 de euro. nici măcar depresia care o am de atâția amari de ani nu ma chinuit cum ma chinuit măseaua asta laughing am pus apa cu sare și în câteva minute mi-o trecut. happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Peste o luna o sa si uiti de ea laughing

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Da, mi sa mai întâmplat. laughing liniștea de după furtună happy

| Vântulalb a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde sa faci implant? In loc de maseaua de minte?
Aia se strica si se scoate cam la toata lumea imediat dupa ce creste. Foarte putini mai tarziu. Inca nu am auzit de implant de masea de minte.

| anonim_4396 explică (pentru Vântulalb):

Nu la aia la celalalte

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai o pastila Nurofen ajunge.

Sau incearca:
- Apa cu sare- Se clateste gura cu apa calda si o lingura de sare pentru curatarea cavitatii bucale.
- Cuisoare- Se mesteca 2-3 cuisoare sau se tamponeaza zona afectata cu ulei de cuisoare, acesta avand proprietati antibacteriene si usor anestezice (ex. Fares ulei cuisoare).
- Menta- Se consuma sub forma de frunze care se mesteca sau de ceai pentru a clati gura dupa ce se infuzeaza menta intr-o ceasca fierbinte de apa circa 20 de minute.
- Apa de gura- Se clateste gura cu apa de gura cu alcool in special in zona afectata, acesta avand rol antiseptic, antibacterian si usor anestezic. Atentie! Nu este recomandata aplicarea directa de alcool local pe zona afectata deoarece poate acesta produce arsuri in cavitatea bucala (ex. apa de gura Listerine).
- Comprese reci- Se aplica comprese cu apa rece care se tin direct pe fata in zona afectata timp de 15-20 de minute. Atentie! Nu se recomanda utilizarea directa a cuburilor de gheata.

Sursa:https://www.sensiblu.com/......-a-durerii

Ah, imi pare rau pentru tine, stiu ca doare foarte tare si probabil este ingrozitor. Daca ai niste sare sa pui intr-un saculet (sau o soseta), il incalzesti si il pui pe partea aia si stai linistit. Asta ar trebui sa ajute de moment, pana mergi la stomatolog/ORL.

| SilentRain a răspuns:

Zic sa nu le combinii

| WhiteLife a răspuns:

Si daca iei pentru masea, s-ar putea sa nu te ajute, daca Nurofen nu a facut asta, macar intr-o oarecare masura. Ai nevoie de un control la medic cat mai curand si cel mai probabil de antibiotice (pe care te sfatuiesc sa nu le iei dupa ureche, ci doar prescrise de medic). Cauta in orasul tau sa vezi unde sunt urgentele stomatologice.

| Vântulalb a răspuns:

Nuuuu! Asta inseamna supradoza.
Care e problema ta? De ce nu suni medicul de familie?

| anonim_4396 explică (pentru Vântulalb):

Nu am medic de familie mă doare rău măseaua și urechea

| Vântulalb a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru asta nu ai nevoie de medic de familie (nu stiam ce ai) ci doar de un stomatolog. Te primeste fara trimitere.

| anonim_4396 explică (pentru Vântulalb):

Da am fost adineauri happy

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns:

Asta da intrebarelaughing))
Normal ca nu

| anonim_4396 explică (pentru 95AnastasyaNastyaSya0997):

Dami pace copile

| SabinaaRoibu a răspuns:

După ai putea sa ai dureri groaznice de stomac... ketonalul este foarte puternic. Măcar asteapta să treacă efectul Nurofenului. rezolva problema, nu lua doar medicamente...