| ClaudiuMadalin1999 a întrebat:

Pot sa merg la medicul de familie sa ii cer concediu medical pentru raceala. Cate zile poate sa imi dea pentru asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

3 zile i ti pooti lua conform legii, nu mai mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti poate da 1 sau 2, dar numai daca ai temperatura mare si cu ochi injectati, nas curgator samd.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți. Dar nu vei primi dacă nu ai temperatura peste 38.5. Că dacă ți-ar da, toată lumea ar fi în concediu când îi curge nasul.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Iti curge nasucul si nu vrei la scirbici? Vaaai, ce frumos. Dar nu. Ia si fa un test Covid, poate ai noroc. Atunci da, aia e de concediu medical. Altfel, daca e vreo viroza mai grava cu febra si povesti, da, ar merge un medical.

| Catrice a răspuns:

O zi maximhee hee

| Werrich a răspuns:

Daca vrei concediu medical infecteaza-te cu Covid-19 si stai 2 saptamani acasa.

| dinaprilie a răspuns:

Nu cred ca mai dau med de fam concedii medicale daca nu ai ceva la mana de la un specialist..care sa recomande lucrul acesta.dar daca totusi vrei concediu medical cauta ceva pe enterocolita ( si asa e la moda zilele noastre ).

| TheGentleman a răspuns:

Numărul maxim pe care medicul de familie îl poate acorda este de 10 zile. Peste 10 zile, va trebui să consulți un specialist.

| Vasile2003 a răspuns:

Mergi la medicul de familie, te consulta, iar dacă el crede ca ai nevoie de un concediu medical îți va da...dar nu va fi mai mult de 2, 3 zile

| GameKiller635 a răspuns:

O saptamana maxim.