| Aditu94 a întrebat:

Cate zile de concediu medical poate sa acorde doctorul de familie maxim? Care este baza legala? Articol ceva de exista.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Normelor de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 20
  (1) Medicii de familie au dreptul de a elibera certificate de concediu medical pentru incapacitate temporară de muncă cu durata de cel mult 7 zile calendaristice, pentru un episod de boală, în cel puţin două etape, din care prima etapă este de maximum 4 zile calendaristice, cu excepţia incapacităţii temporare de muncă a persoanelor asigurate pentru care a fost instituită măsura izolării, potrivit Legii nr. 136/2020, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
  (2) În cazul menţinerii incapacităţii temporare de muncă pentru aceeaşi afecţiune, concediul medical se poate prelungi de către medicul curant din ambulatoriul de specialitate sau spital, în caz de internare, în etape succesive de maximum 30/31 de zile calendaristice, cu respectarea duratelor de acordare prevăzute la art. 18 alin. (1)-(3), socotite de la prima zi de îmbolnăvire.
  (3) Durata cumulată a concediilor medicale acordate de medicul de familie pentru un asigurat pentru incapacitate temporară de muncă nu poate depăşi 28 de zile calendaristice în ultimul an, socotite de la prima zi de îmbolnăvire, indiferent de cauza acesteia. După totalizarea a 28 de zile calendaristice acordate de către medicul de familie, eliberarea certificatelor de concediu medical se va face numai de către medicul curant din ambulatoriul de specialitate sau din spital, în caz de internare, cu încadrarea în duratele maxime prevăzute de lege."

2 răspunsuri:
| StripperRaoul a răspuns:

4 zile

| Utilizatornew25 a răspuns:

Buna, maxim pe care poate in prima instanta da un medic de familie este o saptamana! Dar daca mergeti la un doctor specialist si acesta indica ca ar trebui prelungit, se mai poate prelungi! Dar daca nu, doar o saptamana! Sper ca te am ajutat!