| anonim_4396 a întrebat:

Pot trata o eczema cu Flocinolon?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, dar nu e o metoda prea buna. Chiar daca iti va trece pe moment, cel mai probabil va recidiva curand.

luciana
| luciana a răspuns:

Cu o trimtere de la medicul de familie, te poti duce la dermatologie unde ( poate sa ti ia o lamela la analiza ) iti poate prescrie cel mai eficient tratament, Exezemele sunt de f. multe feluri iar tratatea lor este de mare importanta ca sa nu iti mai apara si tratamentul sa fie sigur si scurt. Lucien.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi mai bine la un medic dermatolog, te v-a indruma mai bine decat noi.

| machupicchu a răspuns:

Nu... categoric... pentru ca nu poti sti ce fel de eczema ai decat mergand la dermatolog, unde s-ar putea sa-ti fie necesare unele analize in acest sens... Tratamentele difera in functie de tipul eczemei... iar aflarea acestuia o poate face numai medicul dermatolog(nu de familie).
Sanatate...

| paul0013 a răspuns:

Da. dar depinde de cat de grava e... cel mai bine meri la medicul de familie si iti recomanda el ceva

| adelfinul a răspuns:

Pentru cei interesati: Am avut un fel de pitiriazis verzicolor timp de 11 ani. In afara de fata, toata pielea corpului a fost atacata. Cand faceam baie, se lua cate un strat de piele atacata. Am facut tratamente cu tot felul de solutii prescrise de medici. Pana la urma, un doctor profesor universitar mi-a prescris o reteta cu ajutorul careia m-am vindecat in 5 zile. De atunci, acest unguent nu-mi lipsete din casa si am mai tratat in timp diverse afectiuni dermatologice cu brio. Este bine sa te duci la medic cand ai vreo exema, dar nu rata ocazia sa-i arati si aceasta reteta, pentru ca eu am aratat-o la multi medici dermatologi si nu stiau de ea. De fapt, este reteta proprie a doctorului care m-a tratat inainte de 89 si Dumnezeu sa aiba grija de dansul ori daca mai traieste sau a murit; oricum prin 1987 era pensionar, cred ca avea peste 70 de ani. Iata reteta:Acid salicilic=2 g, Acid benzoic=4g, Acid boric=3g, Vasilina, lanolina=15g. Sanatate tuturor!

| alexandra_2644 a răspuns:

Depinde de ce fel de eczema este daca e una grava nu cred, cu fluocinolon se vindeca ranile usoare la crapaturi ca exemplu de astea, nu la ciuperci sau rani grave

| albert_3024 a răspuns:

Da