| anonim_4396 a întrebat:

Poti face Herpes la gura si in alt mod in afara de contact sexual si fara a lua de la alta persoana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Nu.

| seth2016 a răspuns:

Herpesul oral / facial (HSV-1) se transmite de la o persoana contagioasa prin contact direct, fara sex, prin sarut.

Nu poti lua herpes din aer.

Herpes simplex are doua forme: HSV-1 si HSV-2. Ambele forme pot afecta atat zona fetei cat si organul genital. Dar in cele mai multe cazuri se manifesta fiecare acolo unde trebuie: HSV-1 in zona fetei si HSV-2 in zona organelor genitale.