| anonim_4396 a întrebat:

Poti muri de la atacuri de panica? Au fost cazuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Normal, pentru ca grasimea e cea care opreste glandele din pancreasul endocrin sa secrete isulina, cum scapi de grasime, cum scapi de diabet... De unde logica asta? Pot sa fii aschie, sa ai 20 de kg imbracat si sa ai diabet, greutatea si obezitatea chiar daca sunt factori de risc pentru diabet, daca slabesti nu scapi de boala...
Sau poate stiti mai bine dvs. Sa ma corectati daca gresesc.

Si din nou Editorul apreciaza raspunsuri pe jumatate eronate... Avem o directie, hai cu pasi grabiti inspre ea. Mai multa lume ar trebui sa posteze raspunsuri eronate, poate obtineti si voi niste "Aprecieri".

Si ca sa raspund si la intrebare, nu se moare din atac de panica, nici gand. Pentru ca atacul de panica inseamna in primul rand ca nu ai nicio problema organica, adica cu vreun organ, totul e in mintea ta, deci pericol real nu exista. E doar neplacut si calitatea vietii e foarte afectata, dar mai mult de atat nu se poate intampla nimic.

Sanatate!

Răspuns Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti murii de la atacurile de panica, dar poti lesina.
Totusi, uitandu-ma in istoricul tau, am vazut ca-i vorba de diabet, in cazul asta, ai grija sa nu confunzi caderile glicemice cu atacul de panica.
Daca esti supraponderal sau gras, poti scapa definitiv de diabet daca slabesti, ajungind la limite normale, adoptand o viata sanatoasa si normala!

| CuriousStuff a răspuns:

Normal, pentru ca grasimea e cea care opreste glandele din pancreasul endocrin sa secrete isulina, cum scapi de grasime, cum scapi de diabet... De unde logica asta? Pot sa fii aschie, sa ai 20 de kg imbracat si sa ai diabet, greutatea si obezitatea chiar daca sunt factori de risc pentru diabet, daca slabesti nu scapi de boala...
Sau poate stiti mai bine dvs. Sa ma corectati daca gresesc.

Si din nou Editorul apreciaza raspunsuri pe jumatate eronate... Avem o directie, hai cu pasi grabiti inspre ea. Mai multa lume ar trebui sa posteze raspunsuri eronate, poate obtineti si voi niste "Aprecieri".

Si ca sa raspund si la intrebare, nu se moare din atac de panica, nici gand. Pentru ca atacul de panica inseamna in primul rand ca nu ai nicio problema organica, adica cu vreun organ, totul e in mintea ta, deci pericol real nu exista. E doar neplacut si calitatea vietii e foarte afectata, dar mai mult de atat nu se poate intampla nimic.

Sanatate!

5 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Nu. De unde stii ca-i atac de panica? Poate e doar o cadere de tensiune. Eu am caderi de tensiune(21ani) cu stari de rau, ameteala, senzatie de lesin, pana la a lesina, in general in locuri aglomerate, fara aer suficient, dar si acasa, fara niciun motiv aparent.

| gemeni6226 a răspuns:

Numai cine are inima slabita si primeste infarct.

| anamariarot a răspuns:

Nu se moare de la un atac de panica happy (sa nu ma mai cert cu alte persoane aici, daca ai diabet, nu poti scapa de el din pacate, pentru ca e o boala cronica.)

| NAT0 a răspuns:

Nu cred, maxim leșini.laughing

| NomNom a răspuns:

Nu mori, doari lesini.Nu, nu au fost cazuri.
Sper sa te fi ajutat! :*