| Hexiled a întrebat:

Poti muri la primul infarct?
Daca esti singur si faci infarctul si nu are cine suna la ambulanta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Depinde de organismul fiecăruia.
Dacă se-ntâmplă să fii singur, în acel moment, poate ești... ghinionist, dar poți salva situația. Citesc că sunt niște simptome care preced acest lucru...
Citește măsurile de prim-ajutor:
http://www.helpnet.ro/infarct-miocardic---primul-ajutor-.html

| minrest a răspuns:

Chiar si daca nu esti singur. Poti muri foarte usor la primul infarct, mai ales daca e mare.

| Donsavas a răspuns:

Nu exista primul infarct. De la infarct mori direct. Exista primul preinfarct si ultimul preinfarct,asta daca nu mori de la el caci atunci deja ai facut infarct. Da,poti muri de la orice preinfarct. Pentru a preveni un infarct,trebuie sa te relaxezi,sa te opresti din a manca, a te agita, enerva. Este nevoie de mai mult oxigen catre celule! Respira profund si calm! Nu te obosi in vreun fel. Preventia e mama sanatatii. Renunta la fumat, grasimi si fa mai mult sport de rezistenta. Hidrateaza-te si evita stresul.
In mare parte, preinfarctul sau infarctul sunt atacuri de panica duse la extrem. STAI DEPARTE DE STRES sau INVATA SA REZISTI! Colesterolul marit si obezitatea sporesc aceste probleme cardiace. Rezolva cu ele cat mai repede! Discuta cu un nutritionist despre starea ta de sanatate. Numai bine!

| CuriousStuff a răspuns (pentru Donsavas):

Nu tu ziceai ca esti la medicina, oare? Ti-ai dat cu firma in cap cu raspunsul asta.

| Donsavas a răspuns (pentru CuriousStuff):

Nu inteleg. Ce te priveste pe tine unde sunt eu si ce fac? Tu raspunde cum ai invatat tu mai bine, eu raspund cum consider. Pace!

| CuriousStuff a răspuns (pentru Donsavas):

Ai dat un raspuns aproape complet eronat. Daca esti la liceu si vrei sa dai la medicina e imposibil sa dai raspunsul ala, sa nu mai zic daca ai si intrat si esti deja medicinist.
Nu-mi plac oamenii care sub anonimatul internetului devin cine vor ei. Tu si CristianLupescu care cica aproape termina medicina si intreaba ce sa ia pentru raceala. Pacat ca mi-a dat block ca ii scoteam medicina din cap de mult.

| CuriousStuff a răspuns:

Normal ca se poate muri de la primul infarct, daca e un infarct care afecteaza o parte mare din inima poti sa mori chiar daca esti inconjurat de toti prietenii si suna toti la salvare, mori pana sa vina salvarea daca prietenii nu stiu sa resusciteze, sau mai exact sa faca masaj cardiac. Totul tine de cat de mare e infarctul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca la primul infarct de miocard, inima este deja slabita, este 80 % posibil, insa de regula, un medic cardiolog poate oferi suport in sensul acesta.

Răspuns utilizator avertizat
| Daniel9988 a răspuns:

Depinde...Bunicul a murit la al 3-lea infarct, iar o matusa a decedat la primul.

| RoxanaY a răspuns:

Daca faci infart mori. Daca faci preinfart si esti dus la timp la spital ai o sansa de a muri, dar si sanse de a fi salvat.

Răspuns utilizator avertizat
| xCeline a răspuns:

Da se poate muri de la primul infarct. Unii mor de la primul infarct altii nu, depinde de cat de puternica e inima, depinde daca respectiva persoana sufera de alte boli ...sunt mai multi factori...