| brokxy a întrebat:

Se poate crea un atac,, un infarct? Adica sa ti-l creezi tu singur, sa iti opresti singur inima? Gen de la multe cani de cafea poti muri? (nu e o intrebare dubioasa deloc lol )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca te referi sa iti opresti inima cu puterea gandului cum a facut ala de a castigat Romanii au talent (de fapt sarlatanul ala) nu se poate.
Daca vrei sa iti distrugi organismul ca sa faci infarct se poate. Bazandu-ne pe toate cazurile de infarct la tineri, reteta spre o distrugere sigura ar fi: sa faci sport de performanta, sa fii stresat in majoritatea timpului, sa bei multe cafele si multe energizante zilnic, sa nu uitam de coca cola (chiar un medic legist a constatat ca la bautorii foarte inraiti de coca cola se deterioreaza vizibil inima), sa ai o dieta care consta numai din carne si grasimi (mai ales margarina, asta e suprema, multe produse din comert au margarina), mancare foarte procesata gen mezeluri, pate vegetal (si alte din astea de post mega procesate), fast food, sa iei medicamente multe dupa ureche (chiar si la o raceala micuta), sa bei, sa fumezi, sa pierzi noptile sau sa dormi maxim 4-5 ore pe noapte, sa stai in medii toxice (la propriu).

Deci daca vreti sa traiti mai mult si sa fiti sanatosi cat mai mult timp spuneti NU la toate cele de mai sus. Desigur ca o mare pondere o are genetica, dar restul depinde doar de stilul de viata.

Ca sa raspund strict la intrebare, daca bei multe cani de cafea intr-o zi si te stii ca ai probleme cu inima si cu tensiunea si ai un stil de viata haotic cu toate cele de mai sus, e foarte probabil.

| RAY a răspuns:

Sunt multe procese involuntare care causeaza intr-un final infart, involuntar tu nu poti asta, sunt uni care beau si 4, 5 cani si nu mor, de la HELL da, dar in timp

| Donsavas a răspuns:

Nu poti sa tii induci tu un infarct. Dacă s-ar putea, s ar sinucide multi asa. Poti sa ti induci un atac de panică cu astfel de gânduri.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Cred că da, dar habar n-am cum! laughing
Răspuns în acelaș stil întrebării? tongue

| noname2021 a răspuns:

De ce ai vrea asta?