| EvangelineDS a întrebat:

Poti sa scapi de miopie prin operatii? Niste surse de informare ar fi bine venite...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Sunt disponibile mai multe tehnici chirurgicale care sa corecteze forma corneei si sa produca refocalizarea luminii direct spre retina. Cu toate acestea chirurgia nu poate corecta miopia patologica. Scopul tratamentului chirurgical este acela de a permite persoanelor cu miopie sa vada clar fara a purta ochelari sau sa fie mai putin dependenti de utilizarea acestora. Multi oftalmologi considera ca o acuitate vizuala la jumatate fata de normal sau chiar mai buna dupa o interventie chirurgicala poate fi considerata un rezultat satisfacator, lucru care se petrece la marea majoritate a pacientilor. Aceste persoane pot de asemenea conduce autovehicole fara ochelari de corectie. Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/miopia
http://www.i-medic.ro/articole/uita-de-miopie-hipermetropie-sau-astigmatism

| adriangabor92 a răspuns:

Da

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate!

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.romedic.ro/miopia

http://oftalmix.wordpress.com/2011/06/09/corectia-viciilor-de-refractie/

Toate cele bune.

| Kriss96 a răspuns:

Fratele meu poarta ochelari si la ultimul control (luna trecuta) a intrebat de operatie, pentru ca el are peste 18 ani. I s-a spus ca trebuie sa i se stabilizeze dioptriile mai intai. Sa nu mai scada deloc timp de 3 ani. Abia apoi se poate face operatia. Altfel o faci degeaba. De cele mai multe ori se stabilizeaza destul de repede (21-22 de ani), dar au fost si cazuri cand pacientii au putut face operatia asta si la 28 de ani. Depinde cat de repede ti se stabilizeaza dioptriile.
Apropo operatia se face cu laser, e simpla, nu doare si poate repara chiar si dioptrii de -8.
Pana atunci poti purta ochelari sau lentile. Lentilele nu afecteaza cu nimic ochiul. Daca intrebi medicul oftalmolog iti va spune la fel.

| giony54 a răspuns:

Miopia se trateaza si fara operatie prin exercitii ale ochiului, cauta pe net pe doctorul Carstoiu si te poate ajuta cu metoda lui.

| DrinkMySoul a răspuns:

Dap, poti sa scapi de miopie prin operatia laser, dar dupa 18 ani, si mi-a zis mie oftalmologul ca e mai bine sa nu porti lentile de contact ca poate afecta ochii si nu mai poti dupa sa faci operatia. poate nu e asa. mai bine intreaba-ti oftalmologul.
uite aici un forum: http://www.sfatulmedicului.ro/......aser_47849

| IoneeLaaaMaa a răspuns:

Da, poti sa scapi, dar numai dupa 18 ani, si dupa operatie cu laser ..Nu doare, si nu dureaza mai mult de 20 de minDepinde cat de mare estedaca e 1, 45 sau 2, poti purta ochelari, pana la operatie. sper ca te-am ajuta FUNDA :d? http://www.eva.ro/......23002.html

| alexSMK44 a răspuns:

Da,da poti