| silver19 a întrebat:

Poti sa vezi daca ai hepatita la analizele de sange? multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca printre analize sunt si transaminazele, poti banui ca ai hepatita daca acestea sunt mari. daca iti faci teste virale (pentru B si C), afli si daca ai hepatita.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Da,daca faci anumite teste care sa determine prezenta virusului hepatitei (care poate sa fie tip A, B sau C). Nu orice analiza de sange iti arata asta!
Unele teste de sange determina nivelul plasmatic al unor enzime si proteine care pot fi modificate in cazul unor afectiuni hepatice. Alte teste de sange vor cauta prezenta virusurilor, nivelul unor toxine cum este alcoolul sau paracetamolul sau chiar markeri-i genetici ai unor boli cum ar fi fierul sau alfa-1 anti-tripsina. De obicei diagnosticul de hepatita este pus folosind o combinatie de teste. Teste mai avansate pentru diagnostic sunt ecografia, tomografia computerizata, sau imagistica prin rezonanta magnetica.

| Aliutza a răspuns:

Sigur ca da. Dupa ce iti faci analizele, mergi la medicul de familie sau roaga orice alt doctor sa le interpreteze.
Eu iti doresc sa fii sanatos!

| solumaam a răspuns:

Bineanteles ...hepatita se depisteaza prin analiza sangelui!

| Epurean a răspuns:

Da.E cea mai recomandata metoda deoarece hepatita e un virus

| VadTot a răspuns:

De ce nu te duci tu la medicul de familie si sa vezi ce zice?
Acum scuza ma ca ti zic dar daca eram in locul meu crede ma ca in secunda doi eram la medic daca aveam suspiciuni ca as avea hepatita. oricum multa sanatate...

| semix a răspuns:

Salut. da poti,. daca la analiza(arata)este o crestere a transaminazelor (enzime hepatice) -> e nasol. bafta big grin

| selfie a răspuns:

Eu stiu ca da pentru ca tusica verisoarei mele si-a facut analizele si a fost suspecta de hepatita.