| qieiqpalz a întrebat:

VA ROG HELP eu cred ca am hepatita B ..maine imi fac analizele la sange pipi si scaun oare imi va putea spune daca am sau nu hepatita?(din analize )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doar daca ceri in mod special analize din sange pentru hepatita cu virus B

| qieiqpalz explică (pentru Brigaela):

...odata ce imi ia din sange ju imi poate zice toate detalilie?

| Brigaela a răspuns (pentru qieiqpalz):

Sigur ca nu, iti va face doar analizele solicitate. Nu ai destul sange pentru toate detaliile, adica pentru toate analizele. Ti se va lua sange exact pentru analizele pentru care ai trimitere sau ai platit, nimic in plus.

| dannyel86 a răspuns:

Analizele de sange se fac pe fiecare boala in parte. De aceea trebuie sa mentionezi ce anume te intereseaza in urma respectivei analize. happy
Daca dai sange pentru un test HIV, nu iti va spune si daca ai diabet, deficit de globule albe sau infectie urinara. Vei primi doar rezultatul pentru HIV (pozitiv sau negativ).
La fel si cu hepatita B. Analiza se va efectua expres pentru aceasta. Pentru alte analize, se va plati pret separat si, la nevoie, vei lasa alte mostre de sange pentru diagnosticul care te intereseaza.

| qieiqpalz explică (pentru dannyel86):

Si din aceiasi extragere nu poate sa imi zica mai multe detalii?

| dannyel86 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Detalii in ce sens? Vrei sa vezi daca ai sau nu hepatita, nu? Ce detalii te mai intereseaza?
Din cantitatea extrasa, se poate analiza si o alta infectie, dar pretul e separat si te costa in plus.