| šρяίηģ a întrebat:

Prietena mea cea mai buna a luat varicela de la copilul ei (care a luat si el de la gradinita-are 3 ani) si eu nu am avut. Nu ne-am mai vazut de 1 saptamana, insa as vrea sa stiu daca exista riscuri ca eu sa fac si care este perioada de incubatie a virusului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristina d a răspuns:

Uite, hai sa-ti spun eu cum sta treaba cu varicela:ai vreo trei zile febra, apoi intre 10si14 zile este perioada de incubatie (deci atunci se ia sigur), apoi iti apar bubitele.Asa ca daca te-ai intalnit cu prietena ta chiar daca nu-i aparuse inca bubitele(sau cu copilul ei) atunci e posibil sa iei si tu. Dar daca sigur nu ai avut eu chiar iti recomand sa mergi pe la ei ca sa iei, ca cu cat iei mai tarziu cu atat mai rau.In sensul ca ai temperatura mare te mananca mai tare si poti chiar sa faci vreo infectie...asa ca multa bafta! Oricum o sa o iei boala candva! Daca nu acum de la prietena ta atunci s-ar putea sa iei de la copii tai...si va fi mai rau.

3 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Perioada de incubatie este de 2 saptamani din cate stiu deci exista posibilitatea sa ai si tu. Nu trebuie sa fi suparata pentru asta, cu cat mai repede cu atat mai bine (din cate stiu e mai periculos la varste inaintate).

| TąNyą a răspuns:

Daca ai avut si tu cand erai mica nu mai poti sa iei inca odata. Daca nu ai avut exista niste sanse sa iei. Eu am avut si am stat 3 saptamani in casa crying

| Laly_4113 a răspuns:

Poti sa faci si tu daca stai pe langa prietena ta sau copil, si dureaza maxim o saptamana