| joy a întrebat:

Prietena mea cea mai buna s-a apucat de droguri (a inceput cu marijuana si a sfarsit prin a consuma heroina). Imi doresc s-o ajut dar nu stiu cum sa fac... Oare e bine sa-i instiintez pe parintii ei? Am nevoie de cateva sfaturi va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Absolut.In primul rand parintii trebuie sa stie, si ar trebui sa ia atitudine in privinta ei.Sa mearga la un centru de dezintoxicare, daca refuza poate sa faca la domiciliu dar nu e atat de sigur si eficient.Se injecteaza? Sau pur si simplu trage pe nas? Cu heroina nu e de glumit. daca e la inceput, e posibil ca dependenta sa nu se fi instalat si e mult mai usor sa actionezi si sa ai rezultate bune intr-un timp util.Ai grija, daca-ti spune ca s-a lasat, sa nu o crezi.Dependentii de droguri mint intr-un mod atat de convingator incat te fac sa-i crezi pe cuvant.Stiu un caz in care un dependent de heroina si-a mintit parintii ca s-a lasat si la spital il vizitau traficantii de droguri.Parintii lui erau convinsi ca el s-a lasat, dar intr-o seara si-a facut o supradoza si a murit.Mare atentie! Daca e prietena ta, convinge-o sa faca alegerea cea mai potrivita, si aceea de a se lasa.Dependentii au nevoie de motivatii serioase ca sa faca un pas ca acesta.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca vrei sa-i salvezi viata, mergi si vorbeste cu parintii ei.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Ar fi foarte important sa ii instiintezi pe parintii ei... nu ai altceva de facut... din pacate daca a ajuns la heroina deja problema e mare si are nevoie de un ajutor specializat... un sanatoriu... ai putea sa ii salvezi viata astfel, du-te la parintii ei cat mai repede, totul e o chestine de timp cu cat e mai tarziu cu ata e mai greu de tratat... cu cat mergi mai repede la parintii ei cu atat poate incepe mai repede tratamentul corespunzator. poate un timp o sa fie suparata pe tine insa o sa vina momentul cand iti va multumi...

Bula
| Bula a răspuns:

DA! Prima data trebuie sa stie parintii!
Probabil au neglijat relatia parinte-copil, cea ce a condus la aceasta situatie.
Nu uita: prietenii LA NEVOIE se cunosc!
Pasul urmator si urgent este ca, tu s-o convingi pe prietena ta, iar parintii sa faca demersurile necesare pentru ca prietena ta sa urmeze URGENT o cura de dezintoxicare!
Altfel tu-ti poti pierde prietena, parintii fiica, iar ea: viata!

eileen
| eileen a răspuns:

O parasti bine la parintii ei, o legati bine si o duceti fedeles la o clinica de dezintoxicare, va asigurati ca tratamentul merge bine si ii esti aproape tot timpul. Cu drogurile nu e de glumit.

| borsec a răspuns:

Da, cel mai bine e sa mergi la parinti sa-i instiintezi, cum a spus Tundenana, o sa fie foarte suparata pe tine o vreme, dar e mai bine sa-i salvezi viata unui prieten.

| simona24 a răspuns:

In primul rand trebuie sa fii langa ea si neaparat trebuie sa ii instiintezi parintii si indiferent de deciziile parintilor ei daca ii esti prietena sa o sustii si sa fii langa ea... ii va fi f greu in perioada de dezintoxicare.

| cristi a răspuns:

Daca chiar vrei sa o ajuti cu adevarat trebuie sa cu ea sa duci o munca de convingere asidua cred,. oferai alternative, noi activitati, motivatii noi, incearca sa o integrezi intr-un alt cerc de prieteni, pentru a uita de droguri, petrece mult timp cu ea, supraveghez-o din umbra(sun-o cand nu se asteapta) incercand sa o intepartezi de persoanele care ii livreaza drogurile si de anturajul prost in care s-a bagat, nu o crede pe cuvant, verifica tot timpul ce iti spune daca poti.si cu multa perseverenta poate reusesti

| RamonaMn a răspuns:

Asa am si eu o problema numai ca prietena mea fumeaza. I'am spus ca nu este bine si i'am dat toate motivele din lume si s-a lasat sau cel putin asta mi-a spus mie.

| CAsToReL a răspuns:

Cumpara-i un bilet de avion pana in Danemarca... Crezi ca glumesc? Read this: http://www.danemarca.dk/index.php?c=2532

| mihai_2762 a răspuns:

Deci sa incep cu inceputul:ANNA ai zis ca e posibil ca dependenta sa nu se fi instalat aici gresesti amarnic cand la heroina dependenta se instaleaza imediat gandeste-te ca heroina este 7 ori mai puternica decat morfina.heorina este un drog seminisintetic foarte puternic si foarte nenorocit. a fost obtinuta prin incalzirea morfinei cu o anumita substanta din care a rezultat heroina si care atunci pe vremea cand a fost descoperita heroina se vindea legal in Marea Britanie sub denumirea de ''heroin''. SIMONA24 ceea ce ai spus tu nu este deloc folositor comentariul tau fiind nefolositor nimanui auzi si tu ''o legati bine si o duceti fedeles la o clinica de dezintoxicare'' asta este cea mai mare porcarie pe care am auzito...acuma am si eu o intrebare pentru tine: daca u faci asta fetei acesteia si o duci legata la dezintoxicare dupa ce fata aceasta va iesi de acolo si va trage din nou heroina ce faci? deci sa lamurim lucrurile trebuie sa fie si fata de acord sa se lase pentru ca daca ea nu are vointa nu o sa poata sa se lase. BRIGAELA nu mai zic nimic tu chiar nu stii nimic despre drogul acesta numit heroina esti chiar pe langa subiect ai dat un sfat mai mult decat folositor. CRISTI ai spus niste chestii foarte interesante cum ar fi activitati noi, alternative foarte bine dar sa incerci ceva cu cei care ii livreaza drogurile nu prea e bine de fapt nu este deloc bine in rest e ok bravo. CASTOREL se vede treaba ca nici tu nu stii nimic despre acest drog hai sa iti explic cum sta treaba cu danemarka...acolo s-a deschis primul centru pentru cei care consuma drogul acesta numit heroina acesta clinica nu ii ajuta pe acesti oameni sa scape de acest drog de fapt ce fac ei ii aduc acolo si le da metadoane timp de 14 zile pentru a putea afla ce dozaj de heroiana pura sa ii dea mai pe scurt acolo sa legalizat heroina si aceasta clinica s-a deschis pentru aceia care nu se mai pot lasa de heroina cu ajutorul metadoanelor.

JOY in legutura cu prietena ta pot sa iti spun ca trebuie sa vorbesti serios cu impreuna cu parintii ei sa aflati daca vrea cu adevarat sa se lase de acest drog nenorocit daca si ea vrea si are vointa de fier sa se lase.se poate lasa fara ajutorul metadoanelor dar este foarte foarte greu sa faci treaba asta deci cel mai bine este cu metadoane chiar daca si astea sunt un drog sau ati putea merge cu ea la un doctor sau un specialist sa vorbiti cu el ce este de facut. iti urez succes in ce vrei sa faci pentru prietena ta si sa stii ca este un gest extrem de frumos.mult noroc si sa auzim numai de bine.

cat pentru ceilalti nu va mai bagati daca nu stiti cel mai bine.