| AlexAlexandra18 a întrebat:

Am si eu nevoie de cateva sfaturi URGENT! Cea mai buna prietena a mea se taie pe maini si nu pot sa o opresc.Imi puteti da niste sfaturi? Nu vrea sa mearga la psiholog si nu stiu cum as putea sa o ajut! multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Isolde a răspuns:

Are un motiv pentru care o face? nu ar putea sa fie asa, din cer, daca da, atunci trebuie sa discuti cu ea, sa-i spui ca vei fi alaturi orice s-ar intampla, ii esti prietena, deci nu ai cum sa o "parasti" parintilor sau dirigintei, daca ea ascunde asta de altii o sa o considere ca pe o tradare. Cati ani are? foarte mult depinde de varsta, pana la 16-17 ani mereu fetele sunt mai vulnerabile la emotiile din jur si se "calmeaza" prin durere fizica. Vorbeste cu ea doar, nu pe tema taiatului, dar altceva, ce tin de fete, radeti impreuna, sa se simta bine si sa nu se mai gandeasca la taiat pe maini.
Apoi cand e convinsa ca nu-i vrei raul spune-i ca o sa-i ramana cicatrici si nu e chiar estetic. Cam atat, bafta!

2 răspunsuri:
| sappy a răspuns:

De ce ai opri-o, poate este un modalitatea ei de a se elibere de stres si pentru a se relaxa! Cat timp nu te afecteaza pe tine nu vad de ce esti asa stresata, cu toti suntem diferiti si facem ce vrem in timpul liber!

| SkyPilot a răspuns:

Nu ai ce sa ii faci. Ai putea sa vorbesti discret cu diriginta daca suunteti in aceeasi clasa. Sau cu parintii ei.