| pitbull93 a întrebat:

Buna la toti, Deci cum sa incep: Am un amun prieten foarte bun care face scoala in alt judet (liceu sportiv cls a 12-a) I acolo de cativa ani dar de cateva luni a loato pe cai gresite (droguri) Bine la inceput a incercat cu tigari dupa cu prafuri. Dar de vreo luna a inceput sa se injecteze cu nu stiu ce, prima data mi-o aratat unde so injectat si mi-o povestit si o zis ca numa o incercat si nu mai face. dar nu a fost asa, el continua sa se drogheze, de ar fi fost in oras poate reusam sa il conving sa nu mai faca dar el find la alta scoala in afara judetului nu am cum sa il ajut sa se lase. Cum credeti ca ar trebui sa procedez ca nu stiu ce sa fac si vreau foarte mult sa il ajut sa se lase. Credeti ca ar trebui sa il spun la parinti lui dar mno nu cred ca ar reactiona cum ar trebui. Sora si cumnatu lui sunt politisti oare sa le povestesc lor poate o sa il poata ajuta, sau sa mai vorbesc cu el, de fapt el poate ca zice ca nu mai face da nu am de unde sa stiu ce face acolo. Oare ar fi posibil sa se lase daca mai vorbesc cu el si i explic, dar ma gandesc sa nu fie prea tarziu si sa nu se mai poata lasa. Va rog dati-mi cateva sfaturi cum ar trebui sa procedez

2 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Daca a apucat pe drumu asta, greu sa mai intoarce! Depinde acum si de droguri... Unele sunt mai usoare si se poate lasa, asta cu greu bineinteles! Daca e in clasa a 12 inseamna ca are in jur de 18 ani, deci a avut discernamant cand s-a apucat prima data.Crezi ca daca i explici te va asculta? El poate da, dar organismu spune altcevahappyIncerca sa vorbesti cu parinti lui, e spre binele lui.

| alabalaportocalala a răspuns:

Pai! ar trebui sa va intalniti odata fata in fata si sa ati iei fata de convingator si de ingrijorat ca sa-l faci sa se lase! faci tot ce-ti sta in putina! si lasa-l 0 saptamana vezi daca s-a schimbat ceva! ar trebui sa ai spui sorei lui pentru ca o sa reactioneze mai lucid plus ca e si politist! daca o sa reuseasca sa il faca sa inteleaga ca nu e bine el o sa-ti multumeasca!
asta este doar sfatul si parerea mea! nu trebuie sa-l asculti daca ai vreun dubiu sa stii
mult noroc!