| yuli10 a întrebat:

Prietenul meu a avut in urma cu o luna o infectie in gat. S-a tratat intai cu injectabile gentamicina si penicilina si apoi cu pastile zinnat, strepsils, vitamine, tantum verde si theraflu. a terminat tratamentul si a facut si analizele si acum i s-a spus ca a avut streptococ. Eu banuisem de la inceput ca asta are pentru ca nu tusea si era si perioada in care stiu ca se ia. Problema este ca de o saptamana ma doare si pe mine in gat dar am presupus ca din cauza ca am uitat geamul putin crapat o noapte intreaga. Doua zile m-a durut insuportabil dar dupa ce am luat strepsils si coldrex m-a lasat iar durerea o mai simt doar dimineata foarte slab. E posibil sa fi luat si eu streptococul? El a terminat tratamentul de ceva vreme... Dar ma gandesc ca poate am luat atunci cand era contagios si e vreo perioada de incubatie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Fa-ti un exudat faringian, streptococul se ia foarte usor iar complicatiile pe care le da sunt de temut: glomerulo-nefrita acuta(ataca rinchii), reumatismul articular, miocardita.

soothe
| soothe a răspuns:

DAca nu faci analize si ai streptococ, in scurta vreme se poate sa te doara incheieturile si apoi se duce el frumos la inima si o poate imbolnavi (sa "roada" dintr-o valva e suficient sa ai probleme toata viata); acum te ridici de la computer si te duci sau iti faci programare la medic;

| arrriadna a răspuns:

Salutare. Ca sa fii sigur 100% fa investigatii. Nimeni de aici nu iti va putea spune sigur-sigur ca ai sau nu fara analize. Ce pot sa iti spun este ca am o prietena care s-a chinuit vreo 2 ani cu un streptococ auriu si eu n-am avut nici o treaba desi ne vedam zilnic, ba se mai intampla sa ne si "punem la share" cafeaua sau sticla de suc...
Daca tu stii ca ti s-a tras raceala de la geamul uitat deschis si ti-a si trecut in 2 zile, ca o raceala normala, nu inteleg de unde vin semnele tale de intrebare. Eu "sunt mucea" de 2 saptamani si mi se pare "normal pentru perioada asta", conform felului in care organismul meu reactioneaza primavara.
Daca iti faci investigatii nu uita sa iti intrebi prietenul "de care" streptococ are fiindca sunt de multe feluri. Dupa ceea ce ai scris, am mers pe o banuiala si uite un link cu infos generale (altele poti citi pe sfatulmedicului.ro): http://www.pravaliata.ro/faringita-streptococica.htm