| vreaubebe a întrebat:

Prinde inseminarea artificiala intrauterina daca trompele sunt infundate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Teoretic ar trebui sa prinda! Inseminarea artificiala tocmai asta face, ocoleste trompele, pe unde ar fi trebuit sa coboare ovulul in uter. Astfel, se recolteaza ovulul, se fecundeaza si se implanteaza in uter, unde ar fi ajuns daca trompele erau libere!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Poate ca nu m-am exprimat eu bine. Dar daca trompele sunt infundate si ovulul nu are cum sa coboare in uter, ca nu are pe unde, atunci degeaba pune cineva artificial sperma sotului tau acolo, ca eu cred ca ajungea si pe cale naturala. Uite un link:
http://sanatate.ele.ro/......10256.html

| vreaubebe explică:

Elianna nu Fiv ci inseminare artifciala in uter cu sperma partenerului, fara recoltare de oul, asta deja e feritlizare artificiala