| robotel a întrebat:

Problema de sanatate: la genunchi, tendoane rupte. Initial, am crezut ca osul este rupt, dar gipsul a fost inutil. Astfel, l-am scos si doctorul m-a lasat asa, spunandu-mi sa merg in alta parte pentru ca osul nu este fisurat, ci tendoanele sunt rupte, osul deplasat sad...Nu pot sa calc in el deoc, ma deplasez in carje. VA ROG, AJUTATI-MA! ps: se poate ajunge la operatie? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e chiar probabil sa ai nevoie de interventie chirurgicala pentru plastia tendoanelor rupte. Nu mai astepta, du-te la un ortoped foarte bun, intr-un spital mare. Cu cat astepti mai mult, cu atat lucrurile se pot agrava.

| machupicchu a răspuns:

In astfel de cazuri rezolvarea este pe cale chirurgicala... si nu cred ca iti poate fi asa de frica... mult mai greu este sa te chinui cu carjele toata viata.decat sa suporti un timp limitat durere putin mai mare si te asigur ca nu este mai mare decat cea pe care o ai in prezent...singura problema ar fi ca refacerea tendonului este de lunga durata... si trebuie sa respecti intocmai recomandarile postoperatorii... pentru a nu prelungi aceasta refacere si mai mult...sanatate si CURAJ...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratioare si eu am o problema... fac breakdance d 5 ani...si de o luna nu pot nici style sa mai fac, imi sare genunchiul stang la cea mai mica miscare brusca. pot sa calc, pot sa merg, dar nu pot sa il mai fortez, ceea ce ma omoara, nu pot sa mai dansez.pe mine ma poate ajuta cineva? doctorii au zis ca e ok