| WgStefan a întrebat:

Buna seara. Am o mare problema care nu imi mai trece.
Pe 6 martie, am fost lovit in umar, cu un picior cred. M-a durut destul de tare, dar in vreo luna mi-a trecut. Pe 31 mai, m-am accidentat iar la umar la lupte, am crezut ca mi-am rupt mana, ma durea de muream. Dupa cateva săptămâni mi-a mai trecut durerea, dar in iulie septembrie si azi m-am accidentat iar, nu la fel de tare, dar tot a inceput sa ma doara. Am facut radiografie si ecografie, mi-a zis doctorul ca trebuie sa ma odihnesc, ca e putin inflamat un tendon.
Problema e ca umarul drept e vizibil mai mic decât cel stanga, in urma acestui traumatism, si este deplasat in spate, dar doctorul a zis ca e la locul lui...
Nu stiu ce sa mai fac! Mi-e frica ca o sa ajung la operatie pentru tendoane.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| gratargratar a răspuns:

Tendoanele nu se opereaza, cu exceptia rupturii.
Deplasarea poate fi aparenta, sau se poate datora durerii - e o pozitie antalgica pe care o adopti inconstient. Altfel, nu e posibil. Umarul e tinut in loc nu de de tendoane, ci de articulatia scapulo-humerala cu ligamentele aferente.