| PentruCaRoxanaBabenco a întrebat:

Buna TPU
Am avut o fractura de metatarsian 5 si mi-a fost imobilizat piciorul drept, pana aproape de genunchi, pentru aproape 4 saptamani.
Ieri mi-am scos ghipsul si cand am incercat sa merg sinteam o durere foarte mare in calcai, desi nu am avut probleme vreodata cu zona aceea. Doctorul mi-a zis ca va trece. Astazi parca e mai bine, tendoanele si-au mai dat drumul si aproape ca pot sa misc laba piciorului ca inainte, cu putine dureri dar asta va trece. Problema este ca inca ma doare calcaiul cand merg, cand calc in el mai exact si doar cu ajutorul carjelor ma pot deplasa. Ce sa fac ca sa imi treaca mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| TheCritic a răspuns:

Buna! E ceva absolut normal. Am stat imobilizata dupa o operatie la genunchi aprox. 6 saptamani si gandeste-te ca aveam dureri intense chiar si cand stateam in sezut (din sold pana in calcai). Numai dupa o saptamana si jumatate am reusit sa incep recuperarea si cu greu. O sa isi dea drumul in cateva zile. Lasa o carja, mergi doar cu una. Numai bine!

| Felys a răspuns:

Acelasi lucru am avut si eu acum 2 ani, numai ca mie mi-a pus chips doar cat o gheata si mergeam bine mersii fara nici o problema, timp de 3 saptamani,chiar am si condus masina asa fara sa ma deranjeze in vreun fel,dupa scoaterea ghipsului am mai avut mici dureri la locul fracturii dar am mers vara la namol si a trecut de tot,faptul ca pe tine te doare calcaiul se datoreaza si deplasarii vreunui ligament, altfel nu ar avea ce sa doara, nu stiu daca ai idee dar pe vremuri erau persoane care stiau sa traga incheieturi, pe mine chiar si medicul m-a trimis la asa ceva, intereseaza-te in zona care stai daca mai exista asemenea oameni si mergi cu toata increderea pentru ca te vor ajuta cu siguranta