| ardoare21 a întrebat:

Probleme de memorie si concentrare. Salut de cateva luni am o problema, nu mai pot sa memorez nimic, citesc dar parca-mi fuge imaginea, si nici nu pot sa memorez, citesc efectiv degeaba, nu inteleg nimic. Eu am o memorie foarte buna si tot timpul am fost cu cartile, iar activitatile mele nu sunt legate de PC, social media. Am luat lecitina, ginko biloba, bilomag forte fara niciun efect. Nu stiu ce sa fac? Sa merg la un psihiatru? sa-mi fac analize la un neurolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Du-te,intai, la medicul de familie(de preferat unul cu titulatura "medic primar " caci are mai multa experienta!)--- este primul, din serie, care va incepe cautarea celei mai probabile cauze( spre exemplu, o carenta de vitamina B12 poate avea drept consecinta diminuarea capacitatii de memorare si concentrare).Tot medicul de familie va fi acela care te va indruma catre alte specialitati medicale, in caz de nevoie.

| RAY a răspuns:

E greu de inteles cum dintr o data ai asa ceva, nu ai fost in coma recent sau vreo boala cu creierul sau o lovitura ceva? poate ai invatat prea mult cine stie, in orice caz e greu de aflat cauza vorbim de creier., recomand un rmn la creier, sa nu fie o tumoara pe creier, ca stare de spirit cum te simti?

| Donsavas a răspuns:

Salut! Psihiatrul nu te poate ajuta pe tine,daca nu ai probleme emotionale serioase,pe care nu le poti gestiona. Mergi la neurolog. Acesta iti poate prescrie neuroprotectoare anti dementa care iti pot proteja neuronii,pentru a preveni bolile batranetii si bineinteles,pentru a ti imbunatati acum,la tinerete,functiile cognitive. Nu este o boala ce ai tu,sunt niste efecte datorate influentei negative pe care o are mediul,agitatia din mediu asupra noastra. Din pacate,nu prea ne favorizeaza.
Totusi,pentru a fi bine tu cu tine,trebuie s-a cam stai bine si emotional, sa socializezi cumva, sa practici un sport, nu doar sa citesti. Pastilele nu vor face minuni, in schimb, cu psihologul iti poti organiza viata mai usor. Tu alegi ce ai de facut.

| Lostlyric a răspuns:

Incearca si un program consistent de exercitii fizice sau un sport in aer liber; impreuna cu Vitamina C + Magneziu. Daca nici variantele astea nu merg, apeleaza la un medic.

| Mirris a răspuns:

Incearca ca atunci cand citesti sa si gandesti(daca e necesar citeste de vreo 2-3ori).Eu invat pentru scoala de soferi si asa fac(iau si pastile magne B6 si lecitina de cateva zile). Incearca sa nu inveti ca robotul, ci cat mai logic.Stiu ca iti e greu insa cu timpul vei realiza ca retii mai usor.Succes.