| Dddfff a întrebat:

Proteine in ce alimente se gasesc si cam cat la suta daca as putea zice asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa vedem
100g carne de iepure: 137 de calorii, 22g proteine, 5g grasime
100g carne de porc slaba: 143 de calorii, 20g proteine, 6, 3 g grasime
100g carne de pui: 114 calorii, 21g de proteine, 2, 6 grame grasime
100g carne de strut: 114 calorii, 25g de proteine, 1, 5 grame grasime
100g carne de curcan: 110 calorii, 22 g de proteine, 1, 6 grame grasime
100g muschi de vita: 137 calorii, 21g proteine, 5g grasimi
100g carne de caprioara: 100 calorii, 20g proteine, 1, 9g grasimi
100g carne de mistret: 114 calorii, 22g proteine, 2, 4g grasimi
100g carne de capra: 109 calorii, 20g proteine, 2, 3g grasimi
100g carne de peste: 80- 250 calorii, 18-22g proteine, 0, 4-2, 8g grasimi in functie de specie

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ou mic (38g): 5 grame de proteina, 4 grame de grasimi, 54 calorii
Ou mediu (44g): 6 grame de proteina, 4 grame de grasimi, 63 calorii
Ou mare (50g): 6 grame de proteina, 5 grame de grasimi, 71 calorii
Ou si mai mare (56g): 7 grame de proteina, 6 grame de grasimi, 80 de calorii

| Dddfff explică (pentru RAY):

Asta e petru o zii?

| RAY a răspuns (pentru Dddfff):

Asta ce e pentru o zi?

| Dddfff explică (pentru RAY):

Multumesc de raspuns!

| RAY a răspuns (pentru Dddfff):

Pentru o zi e 1, 6 grame per kg dar cosmin stie mai bine eu stiu teorie dar practica nu am, eu tin dieta nu fac culturism, mai ridic gantere asa de placere.

| Cosmin86 a răspuns:

Tu esti INCAPABIL sa dai un mic search pe google?

| Dddfff explică (pentru Cosmin86):

Da tu cred ca frustrat rau trebuia sa fie cineva ca tine

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dddfff):

Nu e vina mea ca tu esti un incapabil.
Intrebarea mea e: daca esti prea PROST sa faci un mic search pe google, unde gasesti tabele cu alimente, etc., e clar ce rezultate o sa ai, tu faci "masa musculara" acasa cu niste amarate de gantere + fructe si legume.

| JicaContra a răspuns:

Carne, oua, lactate, leguminoase (orez, fasole)
procente, habar n-am :P incearca asta:
https://www.google.com/search?q=cat+de+multe+proteine+sunt+in+alimente