| Sonia822 a întrebat:

Pt cazul in care in aer sunt radiatii (sa zicem de la rachete) cat timp se ia iodura de potasiu, ce gramaj si cate pastile pe zi, cate zile? Daca aveti doctor si puteti intreba sau daca imi gasiti un articol mai detaliat decat ce am gasit eu. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Si acum raspunsul cu care primesc fundawinking

Pentru un efect adecvat, unui adult i se recomanda o doza initiala unica de 130 miligrame iodura de potasiu, echivalenta a 100 mg de iod (numai doua tablete). Tabletele pot fi mestecate sau inghitite. Este recomandabil, ca in functie de amploarea si evolutia urgentei nucleare, la recomandarea autoritatilor competente, se poate repeta administrarea de tablete de iod pe parcursul a doua zile consecutive.

Administararea de iod stabil pentru copii se va face in functie de varsta, astfel:

Copii cu varsta peste 12 ani – 2 tablete;
Copii cu varsta intre 3 si 12 ani – 1 tableta/zi;
Copii cu varsta intre 1 luna si 3 ani – o jumatate (1/2) tableta/zi;
Nou-nascutii pana la o luna – o singura administrare de un sfert (1/4) tableta dizolvata in lapte, apa, limonada sau altceva similar.

Nu este necesara administrarea de tablete cu iod persoanelor cu varsta peste 40 ani, intrucat la aceasta grupa de varsta nu s-a inregistrat cresterea riscului de cancer tiroidian dupa expunerea la iod radioactiv.

| Sonia822 explică (pentru Simpatic):

Iti dau funda de drag. Articolul asta l-am gasit si eu, nu mi-a placut ca ii explude pe astia care ies la pensie si trebuie sa le dea statul pensie, asa ca se renunta la ei. Poate mai gasesti vreunul mai amplu.

| Simpatic a răspuns (pentru Sonia822):

Nu e problema, multumesc de funda.
Cred ca orice persoana adulta nu doar cei pana in 40 de ani trebuie sa ia acea doza unica de 2 tablete.
Nu iti face griji in caz de dezastru natural o sa ne luam cu totii pastile, dar ma tem ca atunci cand radiatiile sunt mari aceste pastile cu iod sunt frectie la picior de lemn, la fel cum sunt mastile acum contra coronavirusului!

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cu cel putin doua saptamani inainte.

| Simpatic a răspuns (pentru doctorandus):

Inainte de ce.
daca acum (azi) vine un nor radioactiv asupra unei localitati, trebuiau aceea sa ia cu doua saptamani inainte pastila cu iod? e un fel de back to the future?

| gabicoo a răspuns (pentru doctorandus):

Mama Omida! Tu ești? Credeam că ești moartă!

| Sonia822 explică (pentru Simpatic):

Ia in calcul urmatoarea speta: e razboi, locuiesti intr-un oras mare, se ataca unii pe altii, asupra orasului tau, la cativa km a cazut o racheta radioactiva. Ai KI in casa (recomand insistent sa-ti cumperi) Se ia din primele minute. Dar cate pe zi, ce doza, si cate zile la rand. Daca poti afla pentru mine. Dar si pentru tine si ai tai. Merci.

| Simpatic a răspuns (pentru Sonia822):

Sa inteleg ca ai intrat in posesia unor documente ca ne ataca careva este...mama lor de rusi ca i-as gaza pe toti happy
revenind la intrebare din pacate nu am de unde sa stiu, stiu ca in Romania s-au luat aceste pastile la indrumarea autoritatilor cand a fost dezastrul de la Cernobîl!

ps: aceste pastile nu se pot lua asa dinainte de ceva fara ca autoritatile sa dea voie sa se vanda catre persoane fizice, deci trebuiesc indepliniste niste conditii geo strategice si militare, in aceeasi speta de care spuneai un razboi nuclear, altfel in lipsa acestui amanunt important, lipsa nuclearitatii nici pastilele nu se pot lua.

| doctorandus a răspuns (pentru Simpatic):

Porcu' nu se-ngrasa-n Ajun. Daca mananci tot anul anterior sare iodata, nu cred sa ai probleme.

| Simpatic a răspuns (pentru doctorandus):

winking

| Sonia822 explică (pentru doctorandus):

Nu confunda iodul cu otrava din sarewinking

| danutzu96 a răspuns (pentru Sonia822):

Daca la cativa km de tine a fost detonata o bomba nucleara (cred ca la asta te referi ) caldura degajata de bomba e suficienta sa te omoare rapid.

| doctorandus a răspuns (pentru Sonia822):

Ce-ai fumat?

| danutzu96 a răspuns:

Nu vad unde e pericolul ala imminent de atacuri nucleare …