| RAY a întrebat:

Puiul la rotisor care se gaseste la supermarket oare e sanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Legion7X a răspuns:

Sincer și eu am mai cumpărat pui la rotisor dar, altă dată când am cumpărat altul m-a ars stomacul cam rău.
Știu că dă cu o substanță pe el ca să capete frăgezime care, cred nu este bună în organism. Prin urmare, este posibil ca aceea să fi fost un factor care să-mi fi provocat arsura o zi întreagă.
De atunci nu îmi mai trebuie pui la rotisor decât, pregătit acasă or făcut fără a avea dureri de stomac

Trebuie să menționez că până să am acea arsură la stomac nu am mai mâncat nimic înainte care să poată avea acest efect.

Deci spuneți NU puiului la rotisor.
Arată bine, dar este dăunător la fel ca și un tort din magazin.
Nu stiu dacă ai observat, că torturile din magazin nu prea au gust, or în cel mai rău caz au un gust cam de unt.

11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

De obicei ei iau puii care mai au putin si expira (foarte putin), apoi mai folosesc foarte multe condimente si mult ulei, eu as zice ca nu, dar totusi mult mai bine decat sa mananci pui de la KFC.

| RAY explică (pentru Bondarel99):

Sunt mai ieftini?

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Puii aproape de expirare? Da, patronilor le convine sa bage la preparate alimente din astea, ca sa nu arunce nimic, un pui măricel costa cam 20 lei, eu așa am luat. Era bun, nu știu ce condimente folosesc ei, nu are cine știe ce calorii (un șnițel e mult mai rău) și eu zic ca e bun sa mănânci din când in când alături de legume fierte sau salate.

| RAY explică (pentru Bondarel99):

La mine la magazin nu se arunca nimic in scimb ce e stricat se baga iar in congelator

| Lioana a răspuns:

Puiul nu poate fi sanatos, doar e mort. laughing

| RAY explică (pentru Lioana):

Ce tare esti, las ca te pun pe tine pe rotisor ca esti vie, faza e ca m-am saturat de pui fiert numa asta am voie, orez si morcovi de o luna.

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Crezi ca sa devii canibal e mai bine decat sa mananci puiul rotisat?
Da e mai bun puiul rotisat decat fierturile. La gust ca la sanatate totdeauna va fi mai bun ceea ce e fiert.
Vorba aceea: decat prajit mai bine copt, decat copt mai bine fiert.
Multa sanatate!

| RAY explică (pentru Lioana):

Ai dreptate, mai bine fiert

| AlexSalling a răspuns:

Am sa-ti zic, am cumparat unul de la Profi acum 3 zile, era stricat. Mi s-a intamplat la fel si la peste gata prajit, acum o saptamana. Ma-i bine il cumperi si il faci snitel, grija numai ca si acolo ti se poate intampla sa iei unul stricat.

| nicusor222 a răspuns:

Nu.
Ciohile care nu se vand.
Am luat odata si am nimerit pui cu oasele vinete si putrede.
Mai bine lipsa.

| SMH a răspuns:

Decat fastfood, chipsuri si alte prostii, mai bine pui la rotisor.
Eu pot sa-ti spun totusi ca din experienta mea, carnea gatita-n supermarket e proasta.
Am avut un job de vara, in fiecare dimineata imi cumparam piept de pui de la Mega. In decurs de 3 saptamani au inceput sa-mi iasa cosuri pe fata. M-am oprit, iar ele au trecut.
Eu m-am invatat sa mananc pe cat posibil, numai mancare gatita.
Dar revin, decat chipsuri si alte prostii, mai bine pui la rotisor din supermarket.
Bafta!