| tforce a întrebat:

Puricii sunt periculosi pentru om?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimihappy nu sunt periculosi, doar ca sunt enervanti atunci daca te pisca unul te scarpini tot corpul, apoi daca mai ai si fericirea sa "dormi" cu unul in pat, adio odihna, nu sunt periculosi, dar lasa urme urate pe corp, am avut ocazia sa vad la spital o batranica care avea pe corp muscaturi de purice, bine batranica era foarte saraca si a zis ca doarme cu cainii, neavand lemne pentru foc, se incalzea tinand cainii pe langa ea...straight face

| bulin a răspuns:

Da, sunt.

| jadir a răspuns:

Am cautat si eu o data pe net si tot ce am gasit a fost ca cica nu ar fi periculos doar celor alergici la muscatura de purice, dar in schimb capusele sunt foarte periculoase.

| NoNameJunior a răspuns:

Da,din cate stiu eu.

| Florin6326 a răspuns:

Da.De exemplu puricii specifici omului, puricii de şobolan şi cei specifici altor dăunătoare (Xenopsylla cheopis) pot transmite bacteria Yersinia pestis, care este agentul patogen al ciumei bubonice

| jerrygabrielle a răspuns:

Daca iei un purice nu e nimic dar daca ei o puricioaica cu oua dupa aia se poate "instala" in covorul taulaughingDar pentru om nu prea are de ce sa fie periculosi doar sa te enervezelaughing. Stiu din proprie experienta pentru ca am avut caine si cand plecam undeva sareau pe covor si cand ne intorceam acasa cateaua nu vroia sa mai intre in sufragerie ca dupa aia sareau pe ealaughing.

| leeya a răspuns:

Nu, normal ca nu sunt. Pe mine m-au muscat 21387138961897368172654817625478265873642567534167235876251763452178635 de purici si nu am murit.

| bokorrobert1999 a răspuns:

Nu cred eu cand aveam cinci sau sase ani inca nu incepusem scoala am avut o problema foarte mare cu purici pentru ca eu si fratele meu nu faceam curatienie in camera si mama nu putea facemereu curatenie si cum aveam si pisici veneau si de la ea multi purici a trebuit sa dam cu ceva si sa stam cateva ore afara sa treaca mirosul ce vreau sa zic ca am fost muscat de mii de ori si nu am patit nimic si eram si foarte mic de varsta

| GeorgianaGya a răspuns:

laughing puricii periculosii...laughing daca te musca unu iti iese blanda...

| tibi9876 a răspuns:

Daca e un purice urat de 1, 80 m cred ca da altfel nu
("Puricii sa te sarute" rezulta ca au o altitudine pasnica)