| slam a întrebat:

Ce este Illuminati? sunt periculosi?

5 răspunsuri:
| Gabriela0206 a răspuns:

Offf...nu te panica. Nu sunt criminali si nici nu sunt "periculosi" in sensul in care vorbeste lumea. Eu am studiat mult gruparea Illuminati si tot ce pot sa-ti spun e ca adevaratii Illuminati (adica oamenii "iluminati") au dus "batalia" cu Biserica la un grad intelectual si politic. E mai mult o lupta de ideologii si putere politica. Nu se mai macelaresc intre ei ca pe vremuri.
Ce sunt Illuminati? Pai, acum mult timp...pe la 1600, sa zicem, stiinta era vazuta foarte prost. Biserica "conducea" lumea. Biserica vroia putere. Si cum puteau sa obtina aceasta putere? Simplu, manipulau oamenii care nu ava educatie si cultura. Se stie ca la vremea aceea preotii erau considerati cei mai inteligenti oameni. Dar, in timp, au aparut niste oameni mai inteligenti decat ei. Oamenii care au inceput sa faca anumite descoperiri (ex. Pamantul este sferic, si nu plat), iar aceste descoperiri ar fi afectat pretigiul Bisericii, ca institutie.
Astfel, a inceput lupta dintre Biserica si Stiinta. In timp, Biserica suprima orice incercare a oamenilor de stiinta de a se afirma. Astfel, acestia au format gruparea Illuminati (oamenii "iluminati", oamenii de stiinta).
Luptele au continuat, pana cand Illuminati au disparut si au jurat sa se intorca sa faca dreptate.
Astazi, Illuminati sunt oameni inteligenti, oameni cu putere, cu bani.
Nu ai de ce sa te temi, nu pe tine vor sa se razbune, ci pe Biserica. Vor incerca sa defaimeze numele Bisericii asa cum a facut si aceasta cu Illuminati.
Nu mai asculta ce zice lume, pentru ca exagereaza. happy
Sper ca ai inteles ce-am povestit...

| DoarImpreuna a răspuns:

O recomandare pentru tine, fereste-te cat poti de fenomen. Daca dai o cautare pe google dupa "adevarul despre iluminati" te vei mai "lumina" putin.

Nu se aude bine despre ei. I+am studiat o vreme cat am putut dar m-am lasat. In alta ordine de idei inseamna: Demoni, spirite, jertfe umane, puteri demonice, planuri distructive imbracate in haine frumoase etc.

| FIR a răspuns:

Da, sunt periculosi...cauta pe google si o sa aflii toate rautalite pe care le fac

| PitikaTha a răspuns:

Illuminati sunt stapani din umbra! nu stiu daca sunt periculosi

| KathyG a răspuns:

Pentru a afla raspuns la intrebare citeste cartea "ingeri si demoni" de Dan Brown... am inceput s-o citesc astazi.are aceeasi tematica ca si intrebarea ta, pot sa-ti spun ca autorul are un fel de a scrie fantastic, si se citeste usor, sper sa poti afla raspuns la intrebare. )