| duffyduc a întrebat:

Puteti sa imi spuneti si mie niste diete usor de tinut, avand in vedere ca eu nu prea mananc legume sau fructe. va rog! funda pentru cea care functioneaza+votwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fructe și legume trebuie să mănânci, în primul rând. Apoi urmează carnea slabă de pui/pește/curcan preparată la aburi sau grătar, lactate și brânzeturi degresate, pâine și cereale integrale, etc. dar și mișcare fizică zilnică pentru arderea caloriilor.
Nu uita că din astea toate trebuie să faci un mod de viață cât mai sănătos.
Pa, pa.

| IMC90 a răspuns:

Alimente interzise : zahar (deci toate dulciurile), grasime animala (deci carne de porc, de oaie s.a.m.d), fainoase (paine, cornulete, etc), fasole, orez, cartofi, mazare (cu exceptia celei verzi, in pastai), grau, porumb, alcool, fructe (indeosebi cele dulci, cu multa fructoza, poti sa mai mananci cate un mar, dar sa fie verde)

5 mese pe zi scurte, si cand spun scurte ma refer la cateva ingitituri. Ideea este urmatoarea : organismul intra in panica cand reduci semnificativ cantitatea de alimente si calorii pe care o primea. evident, vei slabi mai repede daca nu mai mananci aproape nimic insa vor aparea o groaza de probleme de sanatate (anemie, lipsa de minerale, dureri de cap, slabiciune musculara, anxietate, etc) iar cand te vei apuca sa mananci normal te vei ingrasa de 4 ori mai repede (fiidnca organismul va extrage absolut tot din alimente). Ca un exemplu, daca flamanzesti organismul, poti slabi 8-10 kg in 3 saptamani si sa pui 6kg la loc in doar 2 laughing

Poti face in felul urmator

- Dimineata o ceasca de ceai fara zahar (lamaie poti pune fiindca este saraca in fructoza) si niste branza degresata sau iaurt degresat

- La pranz, o friptura (la gratar) din piept de pui sau antricot de vita la care adaugi garnitura spanac, fasole verde, etc

- Seara o salata si nu manca niciodata dupa ora 6. In salata nu pui ulei.

Ideal ar fi sa divizezi totul in 5 prtize, nu numai 3. De exemplu, intre mese poti manca o gustare cum ar fi o jumatate de mar verde (intre masa de pranz si cea de seara) sau o cola light (desi nu este sanatoasa)

Nu manca ou sau carne decat o singura data pe zi. Nu manca ou decat maxim de 2 ori pe saptamana, fiindca este plin de proteine (deci foarte hranitor). Salata poate fi de varza sau amestecata (nu conteaza, legumele nu ingrasa) si poti pune eventual niste ton in ea (dar sa nu fie in ulei), mai ales daca nu ai mancat carne la pranz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fructe si legume trebuie sa manaci, orice ar fi.In rest,nu ai nevoie de o dieta,ci doar de un program regulat de exercitii fizice si o alimentatie cat mai sanatoasa si echilibrata.
Elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci,seminte, alune, migdale sau fistic.De asemenea,evita pe cat posibil prajelile din alimentatie(contin foarte multe kcal,datorita uleiului).Nu trebuie sa elimini complet painea din alimentatie(are si ea rostul ei, fiind baza acesteia), ci doar sa o consumi in cantitati corespunzatoare.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea(lucrul acesta te va ajuta sa nu depasesti necesarul)si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare,iar consumata dupa masa,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult,nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara).Cea mai importanta, in schimb, este miscarea.20-30 de minute de alergare pe zi te vor ajuta sa slabesti frumos, treptat si sanatos.Succes.

| Xemnas a răspuns:

NU manca seara(neoptional).Fa un sport(oricare sport pofteste inima ta-optional, pentru.fizic).Fa sport dimineata si la pranz(10 flotari, 10 abdomene, 10 genoflexiuni,si urca treptat, adica la doua luni, mai pune 5 la fiecare-neoptional)Eu asa-m facut si in 5-6 luni am reusit sa slabesc.

| Danonino44 a răspuns:

Pai.prietena mea a slabit destul de mult urmand dieta urmatoare:
1) In fiecare dimineata 20 de abdomene si 10 genoflexiuni(mentionez ca trebuie sa te trezesti putin mai devreme, gen ora 8 -9 si sa te culci pe la 22...maxim 23)
2) Un meniu cat de cat echilibrat, adica fara fast-food-uri sau mancare cu multe grasimi...incearca sa mananci in fiecare zi la micul dejun un fruct si seara (inainte de ora 6) poti manca de exemplu piept de pui pe gratar cu legume. Sper sa te ajut!:*