| glasx a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti cateva locuri unde sa ataci pentru a te apara impotriva unui atac corp la corp
(gen cum e cel de somn(spatele gatului) si de moarte(sub barbie)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Volsvagan70 a răspuns:

Pai, neaparat faci "garda".
Ori astepti sa iti dea un pumn, tu te aperi, il prinzi vulnerabil si contra-ataci, ori ii prinzi pumnul cu mana stanga si dai cu dreapta.
Poti sa ii dai cu piciorul sub genunchi. Poti sa il "fraieresti" cu un pumn fals, care sa nu-l loveasca, el sa incerce sa contra-atace iar tu sa ii dai la fata.
Daca vezi ca e vulnerabil pe zona de ficat, ataca acolo.

Trebuie sa mentionez ca nu sunt la vreun sport de genul, eu doar ti-am spus ce stiu.

| glasx explică (pentru Volsvagan70):

Mane eu am intrebat de punctele nervoase ale corpului uman si tu ma inveti cum sa ma bat, adica gen daca cunosti zona gatului doar cu un singur deget poti sufoca pe cineva in minim 10 secunde

| Volsvagan70 a răspuns (pentru glasx):

Aa, am inteles.
Genul asta de lovituri pot fii daunatoare.
Eu stiu faza cu spatele gatului si cea de sub barbie. Mai stiu cea cu palma pe ureche (ii dai o palma pe ureche si ii perforezi timpanul), outele si cam atat.

| glasx explică (pentru Volsvagan70):

Da man dar am vazut oameni care practicau asta si gen putea sa iti blocheze sau sati opreasca muschi pentru cateva ore gen la umar sa nu poti sa-ti misti bratul si sa se balangane cand te misti fara sa mai ai controlul gen cum e acupunctura doar ca cu degetele si fara ace de exemplu cand cari ceva greu muschi iti pot ceda si cand termini o sa iti misti greu mainile doar ca daca cunosti punctele nervoase o poti provoca cedarea aceia in doar o secunda.
cea cu palma si cu ouale se cheama lovityulala organele vitale nu ai nevoie de cunostinte pentru asta doar de refllexie

| Volsvagan70 a răspuns (pentru glasx):

Ce spui tu cu punctele alea ale muschilor este foarte greu de invatat, mi-ai place si mie sa stiu asa ceva.

| glasx explică (pentru Volsvagan70):

Daca sti unde sa cauti nu prea depinde de miscare si de muschi

| Volsvagan70 a răspuns (pentru glasx):

Stiu