| ioniiiiiM a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti ce retete naturale si simple se folosesc pentru a scapa de cosurii crying cryingcryingcrying(((((crying( funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| laurentiu a răspuns:

Bai ca ai acnee asta rezulta o problema din interior, nu exterior, si trebuie sa o tratezi inauntru urmeaza strict un regim fara sa mananci :dulciuri, derivate de paine, tot ce tine de stixuri, snaksur, si mananca multa lamaie fara zahar si multe fructe, eu asa am scapat in 1 saptamana si aveam problema de 3 ani, dar trebuie sa o urmezeu cu strictete!
nu incerca creme din comert, farmacie fiindca sunt ineficiente, iti zic din propria experienta nu vei scapa asa nici in 1000 de ani!

10 răspunsuri:
| adutzadragutza a răspuns:

Pai poti sa te dai cu portocala. sau cu sturoi, pentru ca usturoiul are arsenic si le usuca ...sau poti cumpara ceva de la farmacie. fundita happy Sarbatori fericite!

| PhotoIsMyLife a răspuns:

Buna!
Poate ti se va parea o prostie, dar crede-ma ca face minuni :X:X formeaza o pasta din 4 pastile de aspirina peste care pui o lingurita de apa, lasa putin pana se inmoaie (un minut) apoi amesteca. Aplica acest amestec de doua ori pe zi timp de 4 zile, lasi sa actioneze 15 minute pana se usuca aspirina apoi te speli cu apa calduta, cosurile tale se vor vindeca Pentru puncte negre iti recomand cu cea mai mare incredere de la Yves Rocher Crema Exfolianta Spumanta Ultra Purete pentru ten gras (este un gel crema verde cu particule abrazive cu care te speli pe fata in loc de sapun) Punctele negre se vor "curata" dupa aproximativ o saptamana, iar fata ta va fi mai curata
ATENTIE insa: aspirina usuca, acel gel-crema pentru curatare sterge orice urma de sebum, s-ar putea apoi sa te confrunti cu problema pielii uscate care va face coji. Impotriva acestui fenomen, cumpara de la farmacie Vitamina A uleioasa, este la sticluta, aprox 5 lei, si te dai cu putina vitamina A pe toata fata dupa ce aplici acest tratament.
Nu vei mai avea nici un cos dupa 2-3 saptamani, GARANTAT!
Http://www.info-ghid.com/......gre-s.html
http://www.gradina-online.ro/......A3426.html
http://www.tpu.ro/......cte-negre/
Baftă!

| cristina_6311 a răspuns:

Cu zineryt eu am scapat definitiv de cosuri, a si inainte de folosire trebuie sa iti cureti fata cu o crema ceva, succes, sa stii ca e foarte bun, incearcal costa in jur de 35 lei

| iuly97 a răspuns:

1.am auzit ca daca seara te dai cu pasta de dinti pe fata si lesi pana dimineata cam 3 zile cosurile se mai usuca si trec
2. da-te cu ulei de masline pe fata vreo 3 zile si lasa cam 10 min si spala-te cu sapun ( eu personal ma spal cu dove ca emai bun pentru fata)
3. sau de la farmacii sapun special pentru cosuri
4. Taie o felie de lamaie si da-te cu ea pe piele timp de 1 – 2 minute. Las-o apoi sa actioneze inca 15 minute (incearca sa ingnori senzatia de mancarime) si clateste cu apa calduta. Repeta tratamentul de doua ori pe zi.
5. Sparge un ou si separa albusul de galbenus. Bate albsusul, intinde-l pe fata, lasa-l sa actioneze timp de 20 de minute. Indeparteaza masca apoi cu apa calduta. Albusul are rolul de a inchide porii si de a indeparta grasimile si impuritatile.(asta n-am incercat-o)
6.Sau du-te la dermato
7. sa nu le spargi

Sper ca te-am ajutat love struck

| me a răspuns:

Pai poti sa-ti cumperi sapun cu sulf si sa te speli pe fata cu el, e vreo 7 lei.
pentru a le usca poti folosiu pasta de dinti si pentru a reduce roseata poti aplica cateva felii de rosii.
sper ca te-am ajutat.
bafta si sarbatori fericite

| 541730 a răspuns:

1. Aplica pe fata o masca cu miere o data sau de doua ori pe saptamana. Mierea de albine are proprietati antibacteriene, astfel incat este excelenta pentru dezinfectarea si vindecarea petelor rosii minore. In plus, mai are o mare calitate: actioneaza cu delicatete asupra pielii sensibile.

2. Spala-te pe fata de doua ori pe zi cu sapun antiacneic. Este recomandat sa folosesti un sapun pe baza de sulf, special pentru tenul cu astfel de probleme. Momentele cele mai bune pentru spalatul pe fata sunt dimineata, imediat ce te-ai trezit, si apoi seara, chiar inainte de culcare.

Spala-te cu delicatete si nu agresa tenul - nu freca pielea si nu folosi scrub-ul, o carpa sau un burete aspru. Spalarea in exces a tenului va avea efectul contrar si nedorit asupra pielii - glandele sebacee vor fi stimulate sa produca si mai mult sebum, lucru care duce la accentuarea acneei.

3.Parul nu trebuie sa iti acopere fata. Daca ai parul lung, ai grija ca suvitele rebele sa nu iti acopere niciodata chipul, mai ales daca suferi de acnee. Aceasta deoarece parul contine si uleiuri, contribuind la mentinerea afectiunii si la aparitia altor puncte negre sau purulente.

Pentru ca parul sa se pastreze curat si pentru a impiedica ingrasarea acestuia, fapt care agraveaza problema ta de sanatate, exte indicat sa iti speli parul zilnic si, in special, dupa orele petrecute in sala de fitness. In cazul in care nu este posibil, trebuie sa repeti spalarea pe cap la cel putin 2-3 zile.

4. Evita machiajul incarcat si, daca este posibil, renunta complet la el. Produsele de machiaj contribuie la inchiderea porilor, cauzand aparitia mai multor cosuri si puncte negre. Daca trebuie sau vrei neaparat sa porti machiaj, asigura-te ca produsele pe care le folosesti sunt pe baza de apa.

5.Nu iti "stoarce" cosurile sau punctele negre si nu incerca sa le elimini prin agresarea tenului. Oricat de tentanta ar putea parea aceasta varianta, abtine-te sa storci, sa zgarii, sa freci sau sa iti atingi cosurile si punctele purulente. Oricare dintre aceste actiuni duce mai departe la producerea de sebum in exces.

6. Unul din tratamentele pentru acnee ar putea fi ceaiul de galbenele in amestec cu una sau doua linguri de miere. Folosit in fiecare seara, inainte de culcare, acest tratament inlatura excesul de sebum ce duce la aparitia cosurilor.

7.Praful de scortisoara si zeama de lamaie fac minuni pentru tenul dumneavoastra: preparati o pasta sau o crema din praf de scortisoara si zeama de lamaie si aplicati-o zilnic pe portiunea cu probleme; lasati-o sa actioneze cateva ore, dupa care inlaturati-o de pe fata cu apa calduta.

sper sa iti fie de folos si sa nu mai ai cosuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am folosit masca de argila cu zeama de lamaie...ustura si cosurile dispar doar pentru un timp... Dupa aceea am fost la dermatolog si mi-a dat de baut. Iar acum nu mai am nimic, cel mai bine ar fi sa mergi la dermatolog.
Sper ca te-am ajutat, bafta
Bye-bye :]

| RobbyPh a răspuns:

Cu pasta de dintii buna eu am incercat-o stai un minut cu ea si o speli si gata dimineata nu o sa mai fie big grin

| hrysty a răspuns:

Fa un amestec din miere si suc de lamaie. Stai cu amestecul pe fata cam 10 min. dupa care spalate bine

| doiny_6719 a răspuns:

Da si eu am avut problema asta si este exact cum spune laurentiu...nu am avut voie sa mai mananc fainoase, ciocolata si lapte deloc...si in plus am urmat un tratament. mi-am facut niste analize amantite si asa am scapat.nu cu masti. ca masti mi-am facut si eu multe si nimic.pana nu am fost la dermatolog si mi-a dat un regim alimentar si un tratament nu am scapat de ele