| anonim_4396 a întrebat:

Referitor la candidoza vaginală, știe cineva cu precizie cam ce aspect are aceasta? De ceva timp mi-a apărut in jurul clitorisului și a labiilor mici un strat de piele de culoare alba. In unele părți pot trage eu de aceasta piele, ca și cum s-ar exfolia, dar in cea mai mare parte nu pot sa ma ating pentru a o îndepărta. Menționez ca nu am dureri, iar mâncărimi simt extrem de rar. Am încercat sa ma documentez pe internet inițial, iar cele mai multe simptome m-au condus către candidoza vaginală. Așadar, as vrea sa aflu dacă acesta ar putea fi diagnosticul și dacă da, v-ar ruga sa îmi recomandați un unguent antifungic potrivit acestei probleme (am înțeles ca așa se tratează, doar ca trebuie și prescripția medicului). O sa merg și la medic, însă trebuie sa mai aștept sa strâng câțiva bănuți, plus ca in câteva zile o sa îmi vina menstruația și nu o sa ma pot prezenta așa la un cabinet. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Du-te tu la medic, nu da cu presupusul si nu astepta incurajari aici.

Răspuns utilizator avertizat
| noname2021 a răspuns:

Buna,cand ai candidoza ai scurgeri vaginale foarte dese albicioase.Pentru a trata:Nidoflor, Klion-D.

| IoaNa1428Dmd a răspuns:

Bună! Nu este candidoza! Se întâmplă acest lucru din cauza tampoanelor sau a igienei precare din timpul zilei, sau al pilozității. Acest lucru se poate întâmpla și dacă ai luat antibiotice, urina fiind mai acidă.