| anonim_4396 a întrebat:

Am fost la dr. stomatolg si mi-a zis ca am candidoza bucala din cauza antibioticelor prea multe. Se poate sa am si candidoza vaginala daca am o secrerie albicioasa si mancarimi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sunt exact simptomele si, de obicei, candidoza vaginala apare mai repede decat cea bucala. Daca ai facut candidoza bucala de la antibiotice si mai ai si simptome, 100% ai si candidoza vaginala. Trebuie sa te vada cat mai repede un ginecolog pentru tratament.

| arrriadna a răspuns:

Da, absolut!
Cand tratezi, tratezi toate mucoasele. Si "jos" tot de la antibiotice se face. Sa iti fie invatatura de minte si sa nu mai bagi antibiotic fara Nistatina.

Acum, tratamente ti-a dat stomatologul tau? Ca in mod normal cu bicarbonat de sodiu si sare grunjoasa (clatit des si "la greu") + ceva pastilute- eu folosesc nistatina, beka are alte referinte= se rezolva in 2 saptamani.
Iar pentru jos spalaturi antibacteriene + Clotrimazol (eu m-am inteles bine cu crema si nu cu ovulele) = in cateva zile e ok.

| beka a răspuns:

Daca ai mancarimii si secretie albicioasa, sigur ai candidoza vaginalasad
dar poti s iei o crema:Lamisil, Nizoral, Nidoflor sau pastile Flucovim