| Sarah35277 a întrebat:

CANDIDOZA:

Eu prezint simptome de candidoza(prurit, inrosirea si iritarea labiilor, secretie branzoasa).

A inceput doar cu o mancarime usoara in zona clitorisului iar apoi s-a extins spre labii si exteriorul vaginului.
Acum doua zile au inceput sa se prezinte mancarimi usoare asa ca nu prea am bagat de seama, am avut contact sexual neprotejat cu partenerul meu, iar astazi (respectiv a doua zi dupa primele simptome la mine) mi-a spus ca are niste mancarimi in zona preputului.

Oare candidoza se transmite prin contactul sexual?
Daca imi iau tratament ar trebui sa il ia si el pe acelasi?
Daca a luat de la mine cum ii spun ca eu am candidoza fara sa il scarbesc?

Ati patit?
Cum ati scapat de candidoza?

Răspuns Câştigător
| Denisa0954 a răspuns:

Candidoza se trateaza relativ usor. Mie mi-a prescris niste ovule si niste pastile, iar prietenul meu a luat o pastilă si crema canesten. Mergi la un medic ginecolog pentru a face analize la secretie pentru a confirma si el ca e vorba de candidoza si sa ti prescrie tratamentul adecvat. Nu e nicio rusine, trebuie sa i spui prietenului tau pentru ca si el trebuie sa ia tratament. Evita contactele sexuale, chiar si protejate, pentru ca in timpul administrării ovulelor nu trebuie sa faci sex. Abia după ce iti trece si repeti analiza de secretie si e totul în regulă poti reveni la viata sexuala.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Candidoza se transmite de la partenerul infectat la cel sanatos prin contact sexual, exact la fel ca si celelalte tipuri de BTS-uri. In astfel de situatii cei 2 parteneri trebuie sa urmeze exact acelasi tratament medicamentos si pe toata perioada tratamentului sa intretina doar acte sexuale protejate cu prezervativ.
Printre cele mai indicate ovule intravaginale pentru tratarea candidozei vaginale sunt; Canesten-Gyn 4-6 ovule folosite seara, combinat cu Clotrimazol crema 1% intinsa zilnic de minim 2 ori pe intreaga zona a vulvei, De asemenea pentru tratarea candidozei vaginale se pot folosi; Fenticonazol (Lomexin) 600mg sau 1000mg ovule in doza unica seara (la nevoie se poate repeta tratamentul dupa trecerea a 3 zile). Si in acest caz combinat cu Clotrimazol crema 1% intinsa zilnic de minim 2 ori pe intreaga zona a vulvei,

| Frank51 a răspuns:

Trece și fără tratament, este ceva foarte comun.

| Dana1999 a răspuns:

Ii spui ca ai. Ce e rusinos in a fi bolnav? Ii arăți diagnosticul iar tratamentul la el depinde de analizele lui.