| annna27claudia a întrebat:

Remediu pentru voce răgușită, va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Gargara cu palinca de prune (dupa care se inghite).
Alternativ, se poate face gargara cu apa sarata, lins miere etc.
Daca ai si dureri de gat, atunci este recomandat sa iei si antibiotice, dupa reteta data de medic.

| RAY a răspuns:

Bomboane de supt pentru răceala https://www.catena.ro/......24-pastile

| gabicoo a răspuns:

Renunță la țigări!

| Werrich a răspuns:

Strepsils

| Legion7X a răspuns:

Miere de albine naturală 100%. Sau Țuică, eu mai beam înainte un păhărel mic este foarte bună. Mai ales cu puțin piper sănatate laughing menționez că nu le am cu băutura cam deloc dar, consumam foarte rar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Decasept.

| existential a răspuns:

Ceaiuri calde (nu fierbinti), eviti lichide reci, stai la caldura, comprimate de supt, miere.
eviti sa-ti fortezi vocea, sa canti, vorbesti mai putin.

| Feyenooord666666 a răspuns:

Propolis.

| InRezevor a răspuns:

Evident, ceaiuri calde, supe de pui. Pe lângă mâncat sănătos trebuie sa iei și un spray pentru gât (se găsește la magazin fără prescripție medicală)
Va trece

| Cornel1222 a răspuns:

Cumpara niste ghimbir proaspat de la magazin, taie-l in feliute impreuna cu o lamaie, arunca-le intr-un ibric cu apa si fierbe-le.
Mierea şi sucul de lămâie limpezesc vocea
Menta, bună pentru gargară
Infuzia din frunze
Remediile cu flori de gălbenele sunt recomandate pentru proprietăţile lor cicatrizante şi calmante. Ceaiul de gălbenele are rol antibacterian. Infuzia se prepară din 2 linguriţe de flori peste care se toarnă 2 ceşti de apă clocotită. După 15 minute, se strecoară lichidul, cu care se face gargară de mai multe ori pe zi.
Daca raguseala e o chestie cronica pentru tine de care nu reusesti sa scapi, iti recomand sa investesti intr-un nebulizator (aparat cu aerosoli).
Nebulizatorul transforma apa cu sare in niste particule foarte mici si fine care ajung mai usor pe corzile vocale si in plamani, reduc inflamatia si te ajuta sa expectorezi (sa scoti excesul de mucus).