| Evelinmariaa a întrebat:

S-a confruntat vreo cineva cu alopecia și a găsit vreun tratament care chiar funcționeaza? Am 19 ani, sunt fata, și de cel puțin 4-5 ani o am. Orice tratament încerc este inutil.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca tratamentele sunt ineficiente, odata ce tu tratezi efectul (caderea parului) si nu cauza care genereaza caderea parului.
Mergi la un endocrinolog si ai fa investigatii hormonale, pentru ca problema ta este generata de un inbalans hormonal, de aici alopecia si posibil alte probleme de sanatate.