| Evelinmariaa a întrebat:

S-a confruntat vreo cineva de aici cu alopecia? De cel puțin 4 ani de zile am aceasta probleme. Sunt fata, am 20 de ani, am fost la diferiți medici dermatologi, am încercat diverse tratamente dar degeaba... Voi ce ați încercat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

De obicei "boala" asta nu are leac. In sensul in care medicul nu iti poate face nimic, din pacate.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai facut tot, mai putin ce era important: sa cauti cauza care provoaca caderea parului si sa o elimini.
Parul cade pentru o gramada de motive: dereglari hormonale din cauza stresului sau a unei hrane sarace in viatmine si minerale, posibil dermatita seboreica, alte ciuperci ale capului, ori mostenire genetica.
Cand ai 20 de ani, cel mai probabil este hormonal.
Pentru acest lucru, trebuia sa te referi unui endocrinologist, sa-ti faca niste analize hormonale si sa vada ce deficienta ai, pentru ca-i vorba de un dezechilibru in corpul tau.